جنبش سوسیالیستی پان‌هلنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنبش سوسیالیستی پان‌هلنی
Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα
رئیس‌جمهورFofi Gennimata
دبیرکلNikos Androulakis
بنیانگذارآندرئاس پاپاندرئو
شعاربا هم، ما راه‌حل ارائه می‌دهیم
بنیانگذاری۳ سپتامبر ۱۹۷۴ (۱۹۷۴-09-۰۳)
ستادXarilaou Trikoupi ۵۰٬۱۰۶۸۰۰, آتن، یونان
شاخه جوانانپاسوک جوانان
مرامسوسیال دموکراسی
لیبرالیسم اجتماعی

هوادار اروپاگرایی
موضع سیاسیمیانه-چپ
ملیOlive Tree (۲۰۱۴)
Democratic Coalition (۲۰۱۵)
جهانی و بین‌المللیProgressive Alliance
انترناسیونال سوسیالیست
اروپاییحزب سوسیالیست‌های اروپا
مجلساتحاد پیشرو سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها
رنگ رسمی     سبز
مجلس یونانWithin the Democratic Coalition Parliamentary Group
پارلمان اروپا
۲ از ۲۱
ناحیه‌های یونان
۱۰۵ از ۷۲۵
کشور یونان
وبگاه
www.pasok.gr
سیاست در یونان
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جنبش سوسیالیستی پان‌هلنی (به یونانی: Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα) (به انگلیسی: Panhellenic Socialist Movement) که بیشتر به صورت مخفف آن، به یونانی و به انگلیسی بنام (PASOK) با تلفظ «پاسوک» شناخته شده، یک حزب سیاسی سوسیالیسم دمکراتیک[۱] در یونان و یکی از نیروهای عمدهٔ انتخاباتی کشور در انتخابات سال‌های ۱۹۷۷ و ۲۰۱۲ بوده است.

پاسوک در تاریخ ۳ سپتامبر سال ۱۹۷۴ توسط آندرئاس پاپاندرئو به عنوان یک حزب سوسیالیست و چپ میانه ناسیونالیست دموکرات تأسیس شد.[۲] در نتیجهٔ انتخابات مجلس سال ۱۹۸۱، این حزب برای اولین بار از جناح چپ حزبی یونان دارای اکثریت در مجلس یونان شد.

با آن‌که پاسوک به صورت یکی از دو حزب اصلی در صحنهٔ سیاست‌های یونان درآمده بود، این حزب بسیاری از حمایت‌های مردمی خود را در نتیجهٔ بالاگرفتن بحران بدهی‌های یونان از دست داد. این بحران زمانی آغاز شد که پاسوک؛ حزب حاکم با رهبری گئورگیوس پاپاندرئو به عنوان نخست وزیر، بر سر کار بود و او خود مسئول مذاکرهٔ نخستین بستهٔ کمک مالی به یونان با تروئیکای اروپا بود. این حزب بخش به نسبت کوچکی از دو دولت‌های ائتلافی سال‌های ۲۰۱۱–۲۰۱۵ بود که در آن دوره‌ها اقدامات بی سابقهٔ ریاضت اقتصادی در پاسخ به بحران بدهی‌های یونان برای این کشور در نظر گرفته شد بود. در مجلس یونان، پاسوک از بزرگترین حزب با ۱۶۰ کرسی (۴۳٫۹۲٪ از آرای مردمی) در انتخابات سال ۲۰۰۹ به کوچکترین حزب با در اختیار داشتن تنها ۱۳ کرسی (۴٫۷ درصد از آرای مردمی) در انتخابات ژانویه ۲۰۱۵، تبدیل شده بود که بعد دوباره این سهم، با توجه به اتحاد با DIMAR ، حزب سوسیالیست چپ به ۱۷ کرسی (۶٫۳٪ از آرای مردمی) در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۵ افزایش یافت.

منابع[ویرایش]

  1. Dimitrakopoulos, Dionyssis G. ; Passas, Argyris G. (2011), "The Panhellenic Socialist Movement and European integration: The primacy of the leader", Social democracy and European integration (Taylor & Francis), pp. 117–156
  2. Καταστατικό ΠΑΣΟΚ (PDF) (in Greek). ΠΑΣΟΚ. Retrieved 10 June 2014.