جبار مهدیون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جبار مهدیون
سوابق مدال
به نمایندگی از  ایران
کشتی آزاد مردان
بازی‌های آسیایی
مدال طلا – جایگاه اول هندوستان ۱۹۷۹ ۸۲ ک‌گ
مدال نقره – جایگاه دوم پاکستان ۱۹۷۹ ۸۲ ک‌گ

جبار مهدیون (زاده ۱۳۳۱ در زنجان[۱] - درگذشت ۱۳۹۴ خورشیدی در انزلی) کشتی‌گیر آزادکار ایرانی و قهرمان آسیا و «نخستین پناهنده ورزشی ایران» در جریان مسابقات رسمی از انقلاب ایران است.

دوره قهرمانی[ویرایش]

سال ۱۹۷۹ در نخستین دوره کشتی آزاد قهرمانی آسیا که در هندوستان برگزار شد، به مقام قهرمانی رسید. سال ۱۳۶۰ در جام ۲۲ بهمن بالاتر از علی جواهری و ابوالقاسم اشجع روی سکوی نخست ایستاد. پیشتر با منصور برزگر رقابت داشت و سال‌ها نیز حریف محمدحسین محبی بود.

سال ۱۹۸۱ در مسابقات قهرمانی آسیا که به میزبانی لاهور برگزار شد به مدال نقره دست یافت. سفر تیم ایران به آن رقابت‌ها پر ماجرا بود، در بازار دبی بین جبار و فردی که گویا عراقی بود، درگیری فیزیکی به وجود آمد و اعضای تیم ایران، سه ساعت در بازداشت پلیس بودند.

پناهندگی به کانادا[ویرایش]

سال ۱۹۸۲ در مسابقات جهانی ادمونتون، مهدیون روی تشک رفت و مسابقاتش را به پایان رساند اما به هتل بازنگشت. کشتی‌گیران تیم ملی، شب نگران و منتظر نماینده ۸۲ کیلوگرم بودند که ناگهان او را در حال مصاحبه با تلویزیون کانادا دیدند (پناهنده شده بود). مهدیون بعدها گفت کشتی گیران دیگری هم در آن تیم بودند که بحث ماندنشان مطرح بود.

اقامت در کانادا[ویرایش]

جبار ۲۸ سال در کانادا ماند. کشتی گرفت. مربی شد و مدتی هم مسئولیت این رشته ورزشی در کبک را به عهده گرفت. دانشگاه هم رفت و در رشته روانشناسی تحصیل کرد. از سازمان مجاهدین خلق که زمینه را برای ماندن او در کانادا مهیا کرد، به‌طور کامل جدا شده بود. ۱۱ سال بعد از مسابقات جهانی ادمونتون، کانادا باز هم میزبان مسابقات جهانی شد؛ این بار در تورنتو. مهدیون هم مسئولیتی در امر برگزاری رقابت‌ها داشت.

بازگشت به ایران و مرگ[ویرایش]

او پس از ۲۸ سال اقامت در کانادا به ایران بازگشت و در شهر بندرانزلی ساکن شد و درآنجا درگذشت.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ اوت ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۶.
  2. «درگذشت نخستین ورزشکار ملی پناهنده به خارج در بعد از انقلاب». کیهان لندن.