جاناتان ادواردز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جاناتان ادواردز
Jonathan Edwards olympics 2000.jpg

جاناتان ادواردز پس از قهرمانی در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی

ملّیت:  بریتانیا
زادروز: ۱۰ مه ۱۹۶۶
زادگاه: لندن
قد: ۱٫۸۲ سانتیمتر
وزن: ۷۳ کیلوگرم
مدال‌ها
به نمایندگی از  بریتانیا
دو و میدانی مردان
المپیک
مدال نقره – جایگاه دوم ۱۹۹۶ آتلانتا پرش سه‌گام
مدال طلا – جایگاه اول ۲۰۰۰ سیدنی پرش سه‌گام
قهرمانی جهان
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۹۵ گوتنبرگ پرش سه‌گام
مدال طلا – جایگاه اول ۲۰۰۱ ادمونتون پرش سه‌گام
مدال نقره – جایگاه دوم ۱۹۹۷ آتن پرش سه‌گام
مدال برنز – جایگاه سوم ۱۹۹۳ اشتوتگارت پرش سه‌گام
مدال برنز – جایگاه سوم ۱۹۹۹ سویا پرش سه‌گام
قهرمانی داخل سالن جهان
مدال نقره – جایگاه دوم ۲۰۰۱ لیسبون پرش سه‌گام
قهرمانی اروپا
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۹۸ بوداپست پرش سه‌گام
مدال برنز – جایگاه سوم ۲۰۰۲ مونیخ پرش سه‌گام
قهرمانی داخل سالن اروپا
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۹۸ والنسیا پرش سه‌گام
به نمایندگی از  انگلستان
بازی‌های کشورهای مشترک‌المنافع
مدال طلا – جایگاه اول ۲۰۰۲ منچستر پرش سه‌گام
مدال نقره – جایگاه دوم ۱۹۹۰ اوکلند پرش سه‌گام
مدال نقره – جایگاه دوم ۱۹۹۴ ویکتوریا پرش سه‌گام

جاناتان دیوید ادواردز (به انگلیسی: Jonathan David Edwards)‏ (۱۰ مه ۱۹۶۶ در لندن) ورزشکار بریتانیایی رشتهٔ پرش سه‌گام است که رکورد جهانی این ماده را از سال ۱۹۹۵ تاکنون در اختیار دارد. ادواردز یک مدال طلا و یک مدال نقره المپیک، دو مدال طلای قهرمانی دو و میدانی جهان، دو مدال طلای قهرمانی اروپا و یک مدال طلای بازی‌های کشورهای مشترک‌المنافع را در کارنامه خود دارد.

ادواردز در قهرمانی جهان ۱۹۹۵ دو بار رکورد جهانی را شکست. وی ابتدا با پرشی به میزان ۱۸.۱۶ متر رکورد جهانی ویلی بنکس را شکست و اولین شخصی شد که بیش از ۱۸ متر را به طور قانونی (بدون کمک باد موافق) پریده است و ۲۰ دقیقه بعد با پرش ۱۸.۲۹ متری رکورد جهانی را مجدداً شکست. وی در همین سال رکورد ۱۸.۴۳ متر را هم ثبت کرده بود که به دلیل ۲.۴ متر بر ثانیه باد موافق رکورد رسمی محسوب نمی‌شود. رکورد پرش سه‌گام داخل سالن ادواردز نیز ۱۷.۶۴ متر است که سال ۱۹۹۸ در بیرمنگام ثبت کرده‌است. رکورد شخصی پرش طول ادواردز ۷.۴۱ متر (۱۹۹۲) و رکورد دو ۱۰۰ متر او هم ۱۰.۴۸ ثانیه (۱۹۹۶) است (البته ادواردز در سطح اول مسابقات پرش طول و ۱۰۰ متر شرکت نمی‌کرد).

ادواردز در گذشته یک مسیحی بسیار معتقد بود و تا سال ۱۹۹۳ از ورزش در روزهای یکشنبه خودداری می‌کرد. تغییر عقیده او در این سال راه را برای ورود به سطح اول قهرمانی دنیا باز کرد. اما پس از سال ۲۰۰۷ اعلام کرده که دیگر اعتقادی به خدا ندارد.[۱][۲]

ادواردز در دانشگاه دورهام در رشته فیزیک تحصیل کرده و در سال ۲۰۰۶ دو دکترای افتخاری از دانشگاه دکستر و دانشگاه اولستر دریافت کرده‌است. وی پس از قهرمانی در المپیک سیدنی نشان CBE سومین رتبهٔ عالی شوالیه‌گری را از ملکه بریتانیا دریافت کرد. ادواردز در سال ۱۰۰۵ به عنوان شخصیت ورزشی سال بی‌بی‌سی، بهترین ورزشکار دو و میدانی سال یونایتدپرس، قهرمان قهرمانان نشریه اکیپ بین‌الملل و بهترین ورزشکار دو و میدانی سال اروپا انتخاب شد.

منابع[ویرایش]