جاسوسی سایبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جاسوسی سایبری یا هنر یا تکنیک به دست آوردن اطلاعات سری بدون مجوز گرفتن از نگهدارنده اطلاعات (شخصی، حساس، اختصاصی یا نوع طبقه بندی شده) است. از اشخاص، رقیبان، حریفان، گروهها، دولتها، و دشمنیهای شخصی، اقتصادی، سیاسی یا نظامی صرفه استفاده کردن روشها در اینترنت، شبکه‌ها یا کامپیوترهای شخصی به خاطر استفاده از تکنیکهای کرک کردن و نرم‌افزار malicious شامل اسبهای تروجان وابزار جاسوسی. آن می‌تواند کاملاً ترکیب شده باشد درون خطی به واسطه میزهای تحریر کامپیوتر از متخصصان روی پایه‌ها در دور کشورها یا می‌تواند نفوذ کند در مکانی به وسیله جاسوسهای متعارف آموزش داده شده کامپیوتر و جاسوسها یا در سایر نمونه‌ها می‌تواند مجرم دستی بشود به وسیله هکرهای بدخواه غیر حرفه‌ای و برنامه نویسهای نرم‌افزار.

جاسوسی سایبری استفاده از این طور دسترسیها را در برابر اطلاعات سری و اطلاعات طبقه بندی شده یا کنترل کامپیوترهای اختصاصی یا کل شبکه‌ها برای یک مزیت استراتژیک و برای سیاسی، عملیات روانی و فعالیت‌های براندازی فیزیکی وعملیات تخریبی درگیر کرده‌است. به تازگی، جاسوسی سایبری درگیر کاوش از فعالیت‌های همگان روی سایتهای شبکه اجتماعی مانند Facebook و Twitter است.

این چنین عملیات، نظیر جاسوسی کردن غیر سایبری هستند، نوعاً غیرقانونی در قربانی کشور در صورتی که کاملاً حمایت شده به وسیله بزرگترین سطح دولت کشور حمله کننده. حالت اخلاقی همچنین وابسته‌است روی یک نظریه، مخصوصاً یک گزینه از دولتهای درگیر.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]