تیراندازی با کمان در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تیر و کمان در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ از ۹ اوت تا ۱۵ اوت در دو بخش تیمی و انفرادی و دو رده مردان و زنان در میدان کمان‌اندازی دهکده المپیک شهر پکن برگزار خواهد شد. ۱۲ مدال مشتمل بر ۴ طلا، ۴ نقره و ۴ برنز به برندگان هر یک از رقابت‌ها اهدا می‌شود.

ایران[ویرایش]

ایران برای اولین بار در تاریخ بازی‌های المپیک دو نماینده در این مسابقات داشت. نجمه آبتین در ۹ اوت روز نخست مسابقات توانست در مرحله مقدماتی با ۵۶۸ امتیاز از ۷۲ پرتاب بین ۶۴ ورزشکار شرکت‌کننده در رده شصتم قرار گیرد.

حجت‌الله واعظی نماینده دیگر ایران نیز در عصر روز ۹ اوت در رقابت تیر و کمان آقایان با کسب ۶۰۴ امتیاز از ۷۲ پرتاب بین ۶۴ ورزشکار شرکت‌کننده در رده شصت و سوم قرار گرفت.

آبتین در مرحله حذفی مسابقات روز ۱۲ اوت در برابر کون اون سیل از کره شمالی نفر پنجم دور مقدماتی به میدان رفت و در یک رقابت نزدیک با امتیاز ۱۰۶ بر ۹۹ مسابقه را واگذار کرد.

واعظی هم در مرحله حذفی مسابقات روز ۱۳ اوت در برابر چامپیا مانگال سینگ از هندوستان نفر دوم دور مقدماتی به میدان رفت و با امتیاز ۱۱۲ بر ۹۸ مسابقه را واگذار کرد.

روش مسابقه[ویرایش]

در هر دو رده بانوان و آقایان صفحه هدف پرتاب‌های تیراندازان دایره‌ای به قطر ۱۲۲ سانتیمتر است و در فاصله ۷۰ متری از تیراندازان قرار می‌گیرد. نمره تیرهای نشسته بر هدف بین ده امتیاز در حاشیه صفحه تا یک امتیاز در مرکز صفحه است. تیرهایی که به هدف برخورد نکنند امتیازی نخواهند داشت. هر ورزشکار نیز ۴۰ ثانیه برای هر پرتاب فرصت دارد.

در موارد تساوی تیراندازی که تیرهای بیشتری از او به محدوده امتیاز ده برخورد کرده پیروز است، اگر باز هم مساوی بود، تیرهای ایکس (X) یعنی آن‌ها که درست در نقطه مرکز صفحه نشسته اند، شمرده می‌شود

فردی[ویرایش]

مسابقات مرحله فردی مسابقات در دو رده با حضور ورزشکار برگزار می‌شود. (هر کشور حداکثر ۳ ورزشکار) هر کمان کش در مرحله مقدماتی ۷۲ پرتاب دارد که مجموع امتیازات انان رتبه شرکت‌کننده را مشخص کرده و پس از آن در مرحله حذفی رقیب او را مشخص می‌کنند.

در مراحل حذفی جدول مسابقات ورزشکاران به‌طور متقارن بر اساس نتایج مرحله مقدماتی تعیین می‌شود، یعنی نفر اول و شصت و چهارم با هم و سی و دوم و سی و سوم با هم مسابقه می‌دهند. در این قسمت تیراندازان به جای ۷۲ با ۱۲ پرتاب رقابت می‌کنند.

ورزشکارانی که به فینال می‌رسند، در واقع در ۵ مسابقه تک حذفی پیروز شده‌اند.

گروهی[ویرایش]

هر کشوری که سه سهمیه برای مسابقات مرحله فردی مسابقات بدست آورده، می‌تواند در رقابت‌های تیمی نیز شرکت کند. نتایج تمام ورزشکاران هر تیم در دور مقدماتی رده تیم‌ها را برای مسابقات تیمی که به صورت حذفی برگزار می‌شود، مشخص می‌کند.

در مسابقات تیمی هر تیم ۲۴ پرتاب (برخلاف المپیک پیشین که ۲۷ پرتاب بود) دارد. در ۴ اند ۶ پرتابی و هر تیرانداز نیز باید ۸ پرتاب داشته باشد.

شرایط انتخاب[ویرایش]

نتایج[ویرایش]

برندگان[ویرایش]

Event طلا نقره برنز
فردی مردان پرچم اوکراین ویکتور روبان
اوکراین (UKR)
پرچم کره جنوبی پارک کیونگ مو*
کره جنوبی (KOR)
پرچم روسیه بایر بادنوف
روسیه (RUS)
فردی زنان پرچم جمهوری خلق چین ژانگ ژونژوان*
چین (CHN)
پرچم کره جنوبی پارک سونگ هیون*
کره جنوبی (KOR)
پرچم کره جنوبی یون اوک هی*
کره جنوبی (KOR)
تیمی مردان پرچم کره جنوبی ایم دونگ هیون
لی چانگ هوان
پارک کیونگ مو
کره جنوبی (KOR)
Flag of Italy.svg
ایتالیا

مائورو نسپولی
مارکو گالیازو
هیلاریو دی بوئو

 چینجیانگ لین
لی ونگ چوان
ژو های
تیمی زنان پرچم کره جنوبی پارک سونگ هیون
یون اوک هی
جو هیون جونگ
کره جنوبی (KOR)
پرچم جمهوری خلق چین ژانگ یوانیوان
چن لینگ
ژو دان
چین (CHN)
پرچم فرانسه ویرژین آرنولد
سوفی دودمنت
برانجره چاه
فرانسه (FRA)

* برندگان دو مدال

پیوند به بیرون[ویرایش]