تنگه خیبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تنگه خیبر
KhyberPassPakistan.jpg
تنگه خیبر لندی کوتل را به دره پیشاور در پاکستان متصل می‌کند
ارتفاع۱۰۷۰ متر (۳٬۵۱۰ پا)
موقعیتافغانستان/پاکستان
رشته‌کوهسفیدکوه (کوه)
مختصات۳۴°۰۴′۳۳″شمالی ۷۱°۱۲′۱۴″شرقی / ۳۴٫۰۷۵۷۰°شمالی ۷۱٫۲۰۳۹۴°شرقی / 34.07570; 71.20394مختصات: ۳۴°۰۴′۳۳″شمالی ۷۱°۱۲′۱۴″شرقی / ۳۴٫۰۷۵۷۰°شمالی ۷۱٫۲۰۳۹۴°شرقی / 34.07570; 71.20394

تنگه خیبر یا گردنه خیبر دره و گذرگاهی معروف در رشته کوه هندوکش است که در مرز میان افغانستان و پاکستان قرار دارد. این گردنه که قرنها راه داد و ستد و هجوم از آسیای مرکزی بوده اینک حلقه عمدهٔ ارتباطی بین پیشاور (پاکستان) و کابل (افغانستان) می‌باشد. این گردنه ارتفاعش از ۱۰۷۰ متر تجاوز نمی‌کند.

گردنهٔ خیبر یکی از راه‌های عمدهٔ هجوم به هند بوده‌است. ظاهراً اسکندر مقدونی قسمتی از سپاهیان خود را که تحت فرماندهی هفایستیون و پردیکاس بود از این راه عبور داد و خود راه ساحل شمالی رود کابل را پیش گرفت. سلطان محمود غزنوی، تیمور لنگ و بابر در لشکرکشی به هند و نادرشاه افشار در لشکرکشی از این راه گذشتند. گذشته از دشواریهای طبیعی عبور از خیبر به سبب قبائل سرسخت اطراف نیز دشوار بود. از جمله این قبائل قبیلهٔ اَفریدی است که مردمی گردنکش و رزم جو بودند و در مقابل هرگونه نفوذ خارجی مقاومت می‌کردند. انگلیسها اول بار در ۱۸۳۹ م. در اولین جنگ افغانستان و بریتانیا از خیبر گذشتند و دشواریهای بسیار دیدند در دومین جنگ افغانستان و بریتانیا به موجب پیمان گندمک ۱۸۷۹ م. خیبر تحت نظارت بریتانیا قرار داده شد. در ۱۸۹۷ م. افریدیها گردنه را گرفتند و بریتانیائی‌ها را بیرون راندند و چندی آن را در تصرف داشتند. سرانجام بریتانیا حفظ و حراست جاده را در مقابل اجرت به افریدیها سپرد ولی خود به ناچار تعدادی مأمورین گشتی نیز در این مسیر گماشته بود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دائرةالمعارف فارسی
  • ویکی‌پدیای انگلیسی