تقی آزاد ارمکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ارمکی در ۱۳۹۶

تقی آزاد ارمکی (متولد ۱۰ شهریور ۱۳۳۶ در ارمک کاشان) جامعه‌شناس ایرانی و استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است.

زندگی[ویرایش]

به دلیل مهاجرت خانواده به تهران سال آخر دوره ابتدایی و دبیرستان را در تهران – نظام‌آباد، سبلان شمالی- تحصیل کرد. کارشناسی جامعه‌شناسی را از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۹ و کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی را از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۶۴ دریافت و پس از آن به عنوان مربی در دانشکده علوم اجتماعی در گروه جامعه‌شناسی مشغول به کار شد تا اینکه در سال ۱۳۶۷ برای دریافت دکتری جامعه‌شناسی به دانشگاه مریلند رفت و دکترا را در زمینه جامعه‌شناسی نظری زیر نظر جرج ریتزر در سال ۱۳۷۱ گرفت و به ایران برگشت.

از آن زمان تا کنون در رشته جامعه‌شناسی به تدریس، تحقیق پرداخته و در بعضی از شرایط و موقعیت‌ها به عنوان مدیر گروه و رئیس دانشکده در حوزه علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی فعال بوده‌است. در طول کار و تلاش بیست و چهار کتاب در این رشته و مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران تألیف کرده و بیش از یک صد مقاله و گزارش تحقیقی نوشته که بیشتر آنها به چاپ رسیده‌است. در این مدت در طرح‌های تحقیقاتی بین‌المللی مشارکت کرده که حاصل آنها چاپ مقالاتی در مجلات علمی بین‌المللی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی است. بعد از پایان فرصت مطالعاتی در سال ۱۳۸۷ در دانشگاه تورنتو در کشور کانادا به ایران آمده و هم‌اکنون در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مشغول تدریس و تحقیق است.

نظرات[ویرایش]

آزاد ارمکی با اشاره به «تز دشمن» در جمهوری اسلامی گفت: من منتقد تز دشمن بودم ولی امروز به این باور رسیدم که دشمن وجود دارد و سر میز حضور دارد. امروز در عرصه رؤیایی روی با دشمن و تصمیم گیرنده در قوای خودی و دشمن، در جامعه ایرانی تنها تصمیم‌گیر، رهبری است و در جناح مقابل هم ترامپ قرار دارد و جناح‌ها و دستگاه‌های دیگر کاره‌ای نیستند.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «روزنامه صبح نو | شماره: 508 | تاریخ: 1397/4/23». sobhe-no.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۱۴.