تروجان (اخترشناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقاط تروجان مشخص شده با رنگ قرمز در مسیر مداری جسم دوم (آبی) به دور جسم اصلی (زرد).

در اخترشناسی تروجان یک ریزسیاره یا یک ماه طبیعی است که مداری مشترک با یک سیاره و یا یک ماه بزرگ‌تر دارد اما با آن برخورد نمی‌کند زیرا یکی از این دو بدور مداری در نقاط لاگرانژی ثابت در حال گردش می‌باشد. تروجان‌ها جزو اجرامی با مدار مشترک محسوب می‌شوند. به این ترتیب ستاره‌های بزرگ و مدار سیاره‌های کوچکتر مرکز ثقل (مکانی در فضا که گرانش دو جسم همدیگر را خنثی می‌کنند) این اجرام محسوب می‌شود. جرم بسیار کوچکتر واقع در این نقاط لاگرانژی در بین این دو نیروی جاذبه در مرکز ثقلی قرار می‌گیرد. در نتیجه این اجرام می‌توانند به دور مدار اجرام بزرگتر با دوره تناوب مشابه به گردش درآیند و این ترتیب می‌تواند در طول زمان پایدار بماند.

سیارک‌های تروجان، سیارک‌هایی هستند که در نقاط تروجانی یک سیاره قرار دارند. ماه‌های تروجان، ماه‌هایی هستند که در نقاط تروجانی ماهی بزرگتر قرار دارند. سیاره‌های تروجان نیز سیاره‌هایی هستند که در نقاط تروجانی دیگر سیارات قرار دارند.

زحل دارای بیشترین ماه‌های تروجان شناخته شده است. تتیس ماه زحل دارای دو ماه تروجان ( تلستو و کالیپسو) و ماه دیونه دارای دو ماه تروجان (هلن و پولیدیوکیس) می‌باشد.

در سال ۲۰۱۱ ناسا کشف اولین تروجان شناخته شده زمین را اعلام نمود.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Trojan»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ مه ۲۰۱۲).