داکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داکر
Docker (container engine) logo.png
توسعه‌دهنده نرم‌افزار Solomon Hykes
توسعه‌دهنده نرم‌افزار Docker, Inc.
انتشار ابتدایی ۱۳ مارس ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-03-۱۳)
نسخهٔ پایدار
۱٫۵٫۰[۱] / ۳ فوریه ۲۰۱۵؛ ۴ سال پیش (۲۰۱۵-۰۲-03)
مخزن نسخه‌ها github.com/docker/docker-ce
نوشته شده توسط گو
سیستم‌عامل لینوکس
سکوی رایانش X86-64 با کرنل جدید لینوکس
گونه Operating system-level virtualization
پروانه مجوز آپاچی ۲٫۰
وبگاه www.docker.com

داکر (انگلیسی: Docker) یک برنامه رایانه‌ای متن باز است که شبیه‌سازی سطح سیستم‌عامل که با نام کانتینرینگ نیز شناخته شده است اجرا می‌کند. داکر دیپلویمنت نرم‌افزارهای کاربردی را درون کانتینر نرم‌افزاری به وسیلهٔ فراهم کردن لایهٔ انتزاعی اضافه‌ای فراهم می‌کند.

کانتینرهای داکر قسمتی از نرم‌افزار را در یک سیستم فایل کامل تعبیه می‌کند. به صورتی که شامل هر آنچه جهت اجرا شدن (مانند کد رانتایم، ابزارهای سیستم و کتابخانه سیستم) لازم است و هر آنچه که می‌تواند بر روی یک سرور نصب شود. این امر اجرای برنامه را به صورت ثابت در هر نوع محیطی تضمین می‌کند.

در واقع ما می‌توانیم از Docker به عنوان یک ماشین‌مجازی یاد کنیم زیرا تا حدود زیادی وقتی صحبت از Docker می‌شود اکثر افراد تصورشان یک ماشین‌مجازی است. اما برخلاف ماشین‌های مجازی که یک سیستم‌عامل کاملاً مستقل ایجاد می‌کنند، Docker هیچ سیستم‌عامل جدیدی ایجاد نمی‌کند بلکه این امکان را به بسته نرم‌افزاری ایجاد شده می‌دهد که از Kernel اصلی سیستم‌عامل لینوکسی که بر روی آن نصب شده است استفاده کند و در زمان انتقال نیز فقط Package نرم‌افزاری منتقل می‌شود نه ماشین‌مجازی، در واقع Docker Engine یا موتور اصلی Docker جایگزین نرم‌افزار Hypervisor ما می‌شود و این کار یعنی کارایی  سیستم ما به شدت افزایش می‌یابد زیرا یک لایه واسط به نام Hypervisor حذف شده و نرم‌افزار بصورت مستقیم با هسته اصلی سیستم‌عامل کار می‌کند با این تفاوت که کاملاً ایزوله شده است. شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Release v1.5.0". docs.docker.com. Docker, Inc. 2015-02-03. Retrieved 2015-02-11.
  2. «داکر چیست؟». 

پیوند به بیرون[ویرایش]