تجاوز به پروسرپینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تجاوز به پروسرپینا
Rape of Prosepina September 2015-3a.jpg
هنرمند جیان لورنزو برنینی
سال ۱۶۲۱–۲۲ (۱۶۲۱–۲۲)
کاتالوگ ۱۰
گونه تندیس
مواد مرمر
ابعاد
۲۲۵ cm (۸۹ in)
مکان Galleria Borghese، رم
مختصات مختصات: ۴۱°۵۴′۵۰٫۴″ شمالی ۱۲°۲۹′۳۱٫۲″ شرقی / ۴۱٫۹۱۴۰۰۰°شمالی ۱۲٫۴۹۲۰۰۰°شرقی / 41.914000; 12.492000
مجسمهٔ تجاوز به پروسرپینا در گالریا بورگِیزه

تجاوز به پروسرپینا (به ایتالیایی: Ratto di Proserpina) مجموعه پیکره‌ای است از جنس مرمر و متعلق به دورهٔ باروک که مابین سال‌های ۱۶۲۱ و ۱۶۲۲ میلادی توسط جیان لورنزو برنینی ساخته شده‌است. برنینی زمانی که این اثر را خلق کرد فقط ۲۳ سال سن داشت.

این اثر که صحنهٔ ربودن پروسرپینا توسط پلوتون و بردن او به دنیای اموات را روایت می‌کند، به‌واسطهٔ تلقی مردمان کهن از افسانهٔ ربوده‌شدن پروسپرینا، عنوان تجاوز را بر خود دارد. شکل قرار گرفتن پیکره‌ها و فیگور در هم پیچیدهٔ کاراکترها یادآور مَنِریسم است و باعث شده توصیف درستی از ماجرا و احوال ۲ شخصیت اصلی برای بیننده تجسم‌پذیر باشد.

از نمای سمت چپ، گشادگی قدم‌های پلوتون، گام برداشتن او به‌سوی دنیای مردگان را القا می‌کند و از نمای روبرو او را مانند کسی می‌بینیم که غنیمتی را به چنگ آورده و فاتحانه آن را در آغوش می‌فشارد. هم‌زمان از نمای روبرو پروسرپینا را می‌بینیم که تقلا می‌کند به جهان زندگان و نزد سیرز بازگردد و اگر از سمت راست به مجسمه نگاه کنیم اشکی که بر گونه‌اش جاری شده و آشفتگی گیسوان‌اش که باد در آن پیچیده را مشاهده می‌کنیم.

نمای سمت راست مجسمهٔ تجاوز به پروسرپینا

از نمای روبرو پروسرپینا دیده می‌شود که با یکی از دست‌های‌اش صورت پلوتون را کنار می‌زند و از نمای راست مجسمه دستان نیرومند پلوتون را می‌توان دید که پروسرپینا را محکم نگه داشته و انگشتان‌اش را در گوشت ران و پهلوی او فروکرده‌است. لب‌های پروسرپینا نیمه‌باز هستند گویی او در حال ناله و خواهش برای رهایی است.

پشت سر پلوتون و زیر پای پروسرپینا سربروس در حال واق واق کردن دیده‌می‌شود در حالتی که ۳ سرش، در ۳ جهت مختلف قرار دارند.

کاردینال شیپیونه بورگیزه-حامی مالی بنینی- که هزینهٔ ساخت این مجموعه بر عهدهٔ او بود در سال ۱۶۲۲ این اثر را به کاردینال لودُویسی داد و لودُویسی هم آن را به ویلای‌اش برد. مجسمه تا سال ۱۹۰۸ در آن‌جا قرار داشت تا این‌که توسط دولت ایتالیا خریداری شد و به گالریا بورگِیزه بازگردانده‌شد.

منابع[ویرایش]