تادئوش کوموروسکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تادئوس کوموروسکی)
ژنرال
تادئوش کوموروسکی
Bor.jpg
نام(های) مستعار"Bór"
زاده۱ ژوئن ۱۸۹۵
Khorobriv, Kingdom of Galicia and Lodomeria
درگذشته۲۴ اوت ۱۹۶۶
لندن، بریتانیا
درجهارتشبد (dywizji)
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ جهانی اول
جنگ لهستان و اکراین
جنگ لهستان-شوروی
تهاجم به لهستان
عملیات تندباد
قیام ورشو
جنگ جهانی دوم
نشان‌هاOrder of the White Eagle (posthumously) Virtuti Militari Virtuti Militari Virtuti Militari Krzyz Zaslugi Krzyz Zaslugi Polonia Restituta Cross of the Valorous Cross of the Valorous Cross of the Valorous
کارهای دیگرسیاستمدار، نویسنده

ژنرال تادئوش کوموروسکی (به لهستانی: Tadeusz Komorowski) (۱۸۹۵–۱۹۶۶) ژنرال و فرمانده لهستانی بود. او که بیشتر با نام مستعارش Bór-Komorowski شناخته می‌شود (Bór در لهستانی به معنی جنگل است) رئیس ستاد ارتش لهستان در زمان قیام ورشو و پس از آن نخست‌وزیر دولت در تبعید لهستان بود.

لهستان اشغالی[ویرایش]

کوموروسکی در بخش اتریشی لهستان (واقع در اوکراین امروزی) به دنیا آمد و در جنگ جهانی اول در خدمت ارتش اتریش-مجارستان بود. پس از تشکیل کشور لهستان او نیز به ارتش این کشور پیوست و در هنگام تهاجم به لهستان در برابر نیروهای آلمانی جنگید. در طول سال‌های بعد او به سازماندهی و تشکیل جنبش مقاومت لهستان برای مقابله با اشغال کشور توسط نیروهای آلمانی مشغول بود و در همین مدت به سمت فرماندهی ارتش میهنی رسید.

در هنگام قیام ورشو او فرمانده نیروهای داخل شهر بود و به مدت ۶۳ روز یکی از خونین‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم را رهبری می‌کرد. در نهایت او پس از تسلیم نیروهای لهستانی در داخل ورشو توسط نیروهای آلمانی اسیر شد و به کمپ اسرا واقع در افلگ چهار-سی انتقال یافت. در طول این مدت او علی‌رغم فشار زیاد آلمانی‌ها حاضر به صدور فرمان تسلیم نیروهای ارتش میهنی حاضر در لهستان اشغالی نشد.

پس از جنگ[ویرایش]

پس از پایان جنگ کوموروسکی به لندن رفت و از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ به عنوان نخست وزیر دولت در تبعید لهستان به کار پرداخت. در نهایت او در سن ۷۱ سالگی در ۲۴ اوت ۱۹۶۶ در لندن درگذشت و نزدیک ۳۰ سال بعد جسدش برای تدفین به ورشو برده شد.

منابع[ویرایش]