بیوتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیوتن
نویسنده(ها)رضا امیرخانی
عنوان اصلیبیوتن
کشورایران
زبانفارسی
مجموعهرمان
موضوع(ها)ادبیات
ناشرعلم
تاریخ نشر
۱۳۸۷
پس ازنشت نشا 
پیش ازسرلوحه‌ها 

بیوتن عنوان رمانی از رضا امیرخانی، داستان‌نویس ایرانی است. امیرخانی این کتاب را در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی نوشت. این اثر توسط انتشارات علم به چاپ رسیده‌ است.

موضوع کتاب[ویرایش]

این کتاب، داستان یکی از بازمانده‌های جنگ ایران و عراق ایران است که به بهانه‌ای به آمریکا سفر می‌کند. کتاب تقابل سنت و مدرنیته را به نمایش می‌گذارد. این رمان، دنباله‌ای بر رمان ارمیا (رمان) از همین نویسنده است، با این تفاوت که نویسنده بدون توجه به پایان رمان ارمیا (که با مرگ قهرمان همراه بود) سرنوشت شخصیت رمانش را سال‌ها بعد و در سرزمینی دیگر ادامه داده است.

چکیده داستان[ویرایش]

ارمیا معمر، معمار و رزمنده‌ی سابق جنگ ایران و عراق است که روزی در قطعه‌ی شهدا، با دختری معمار به نام آرمیتا برخورد می‌کند که از سوی شرکتی آمریکایی جهت طراحی یک یادمان به ایران آمده است. آشنایی ارمیا و آرمیتا و رابطه‌‌ی عاطفی بین آن‌ها سبب می‌شود تا ارمیا برای ازدواج با آرمیتا و زندگی با او همراه او به آمریکا برود. آرمیتا در آمریکا در یک آپارتمان مسکونی زندگی می‌کند که ساکنانش مجموعه‌ای از نژادها و ملیت‌های گوناگون را پوشش می‌دهند. جانی-کارگر ساده‌ی دکه‌ی هات‌داگ- که یک آمریکایی آفریقایی است، سوزان یک استریپر ایرانی است، جیسن/جاسم که مهاجری عرب است و رمضان/رمزی مسئول ایرانی‌تبار یک دکه‌ی فروش هات‌داگ. همچنین خشی، دارنده‌ی دکترای الاهیات و استاد دانشگاه که رئیس آرمیتا نیز هست گهگاهی به این ساختمان سر می‌زند.

در فصل نخست کتاب، سفر ارمیا به امریکا و آشنایی او با آرمیتا و خشی شرح داده شده است. همچنین، این فصل دربردارنده‌ی مقدمات مهاجرت ارمیا ااز ایران، و یاد سهراب، اصغر و سایر هم‌رزمان او است.

فصل دوم در خصوص معرفی همسایه‌های آرمیتا در ساختمان و گذری به زندگی آن‌ها نوشته شده است. در این فصل، ارمیا به عنوان راننده‌ی لیموزین در یک موسسه استخدام می‌شود. همچنین، روح سهراب به دیسکو و نزد او می‌آید.

فصل سوم در خصوص یک‌جا نشینی و مستقر شدن ارمیا در آمریکا و ازدواج او با آرمیتا توضیحاتی را ارائه می‌کند. همچنین، این فصل به چگونگی برگزاری آیین ماه رمضان در کشور آمریکا می‌پردازد

فصل چهارم کتاب به موضوع کار در آمریکا می‌پردازد. ارمیا با دسیسه‌ی خشی از کار قبلی خود اخراج می‌شود و پیشه‌هایی مانند پخش گوشت حلال در میان مسلمانان آمریکا را تجربه می‌کند.

فصل پنجم، شرح تلاش‌های ارمیا برای دریافت اقامت آمریکا و یادگیری درست زبان این کشور است. در این فصل ارمیا و خشی جدل‌های عقیدتی بسیاری دارند، همچنین آرمیتا فاش می‌کند که در پروژه‌ی ایران، به سوزاندن اجساد سالم در اسید ناچار بوده‌اند و این اتفاق موجب پریشانی ارمیا می‌شود.

در فصل ششم، تعارضات ارمیا به عنوان یک ایرانی با مردم آمریکا مورد بیان و بحث قرار می‌گیرد. رفتارهای عجیب ارمیا به مذاق آمریکایی‌ها خوش نمی‌آید و ارمیا ناخواسته وارد ملک شخصی یک نفر در جنگل می‌شود و به همین واسطه، در اخبار مورد پیگرد قرار می‌گیرد.

فصل هفتم(که کوتاه‌ترین فصل کتاب است) شرحی است بر دستگیری و محاکمه‌ی ارمیا پس از ناپدید شدن در جرمی که در آن هیچ تقصیری ندارد.

رمان با پایانی باز-اما ناامیدانه- به فرجام می‌رسد.

عناوین فصول کتاب[ویرایش]

  • فصل اول: معنی
  • فصل دوم: فصل پنجم
  • فصل سوم: مسکن
  • فصل چهارم: پیشه
  • فصل پنجم: زبان
  • فصل ششم: ژنتیک
  • فصل هفتم: مراثی[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. «کتابستان». ketabestan.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۵.
  2. «بیوتن». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۵.