بیماری بهجت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیماری بهجت
زخم دهان بر اثر بیماری بهجت
آی‌سی‌دی-۱۰ M35.2
آی‌سی‌دی-۹ 136.1
اُمیم 109650
دادگان بیماری‌ها 1285
ای‌مدیسین med/218 ped/219 derm/49 oph/425
سمپ D001528

بیماری بهجت یا بیماری راه ابریشم یا بیماری آدمنتیاس (نام علمی: Behçet's disease) یک نوع از التهاب رگ‌ها می‌باشد که در ایجاد مشکلات بینایی از جمله کوری، و ایجاد ضایعات پوستی در دهان، پستان، و یا تناسل نقش دارد. ضایعات پوستی به شکل آفت دردناک هستند. مشکلات ریه، روده، و یا درد ماهیچه‌ها کمیاب ولی ممکن است. درمان با استفاده از استروئیدها و یا داروهای ایمنی می‌باشد. نام این بیماری از نام خلوصی بهجت، پزشک پوست اهل ترکیه گرفته شده‌است که نخستین بار آن را توصیف کرد.

این بیماری یک بیماری خودایمنی است که زمینه ژنتیک دارد و تمام دستگاه‌های بدن از جمله مفاصل، پوست و مخاط، چشم، قلب، شش، دستگاه گوارش، مغز و اعصاب و سیستم خونی را درگیر می‌کند. احتمال ابتلا به ان از بیماری لوپوس بیشتر است همچنین بیماری در مردان نسبت به زنان پیش آگهی بیشتر و شدیدتری دارد .

بیماری بهجت یکی از بزرگترین و شایعترین بیماری‌های خودایمنی در جهان محسوب می‌شود که بیشتر در کشورهایی که اطراف جاده ابریشم هستند، دیده می‌شود. هر چه از جاده ابریشم دور شویم شیوعش کمتر می‌شود به طوری که در نیمکره جنوبی بسیار نادر است. این بیماری بیشتر در نژاد زردپوست و ترک‌تباران زردپوست دیده می‌شود. بیماری به وسیله ترک‌ها از شمال چین به ایران، ترکیه، جنوب اروپا و شمال افریقا نفوذ کرده و از طریق تنگه برینگ به قاره افریقا انتقال یافته و از شمال آمریکا تا آمریکایی جنوبی و برزیل نفوذ کرده‌است. عامل ژنتیک در بروز این بیماری نقش مهمی دارد.

این بیماری خود را بیشتر به صورت آفت دهان، آفت ناحیه تناسلی، جوش در پوست، التهاب چشم (یوئیت قدامی و خلفی)، درد مفاصل و التهاب روده نشان می‌دهد و مهمترین نشانه‌های آن آفت‌های پی در پی دهانی و ناحیه تناسلی است. حدود ۲۰ درصد افرادی که درگیری چشمی را پیدا می‌کنند نابینا می‌شوند. تشخیص: اگر فردی از شش کرایتریای زیر چهار score یا بیشتر بگیرد تشخیص با حساسیت نودو هشت درصد بهجت است ۱.آفت دهانی دو اسکور ۲.آفت ژنیتال دو اسکور ۳.ضایعات چشمی دو اسکور ۴.ضایعات واسکولار یک اسکور ۵.ضایعات پوستی یک اسکور ۶.پاترزی یک اسکور

منابع[ویرایش]

«بهجت چه نوع بیماری ای است؟». بازبینی‌شده در ۱۶ فرودین ۱۳۹۰.