بک‌آپ اگزک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بک‌آپ اگزک
BELogo-64.png
توسعه‌دهنده نرم‌افزار Maynard Electronics
توسعه‌دهنده نرم‌افزار Veritas Technologies LLC
انتشار ابتدایی 1980s
نسخهٔ پایدار
۱۵ Feature Pack (FP) ۴ / April 18, 2016
وضعیت توسعه Publicly released
نوشته شده توسط C, C++, C#, .Net, Python
سیستم‌عامل ویندوز سرور ۲۰۱۲، ویندوز سرور ۲۰۱۲، Windows 2008 R2، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز سرور ۲۰۰۳، ویندوز ۱۰، ویندوز ۸٫۱، ویندوز ۷، ردهت انترپرایز لینوکس، سوزه لینوکس انترپرایز سرور
سکوی رایانش ویندوز سرور، لینوکس، مک اواس، VMware vSphere، Microsoft Hyper-V
حجم 1.9 GB
موجود برای English, French, German, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Traditional Chinese
پروانه Proprietary commercial software
وبگاه https://www.veritas.com

بک‌آپ اگزک symantec backup exec نام یکی از محصولات شرکت symantec هست که کاربرد فراوانی برای مدیران شبکه دارد. از قابلیت‌های مهم این بستهٔ نرم‌افزاری می‌توان به بازیابی در هر جا (recovery anywhere) اشاره کرد. با استفاده از این قابلیت می‌توان داده‌های موجود در یک رایانه از جمله سیستم‌عامل را به رایانه‌ای با مشخصه‌های سخت‌افزاری متفاوت انتقال داد.

پیش از این انجام این کار بسیار سخت بود زیرا هنگامی که پشتیبان گرفته شده را به رایانهٔ مقصد انتقال می‌دادند به هنگام راه اندازی رایانهٔ مقصد یک پیام خطا دریافت می‌کردند معروف به bluescreen.

دلیلش این بود که باید HAL هر دو رایانهٔ مبدا و مقصد با هم برابر باشند که اگر این چنین نباشد این پیام صفحه آبی را دریافت می‌کردند.

نرم‌افزار Symantec backup exec این قابلیت را دارد که HAL موجود در پشتیبان را تغییر دهد. یکی از مهم‌ترین نکات کار با این برنامه این هست که این برنامه مانند sysprep هیچ گاه SID را تغییر نمی‌دهد. همچنین این نرم‌افزار به هیچ عنوان قوانین تکثیر را نمی‌شکند و پس از برگرداندن پشتیبان به رایانهٔ مقصد سیستم‌عامل باید یک بار دیگر تایید شود (active شود)

تغییر مالکیت[ویرایش]

بک آپ اگزک برای کارشناسان فناوری اطلاعات قدیمی ، نرم‌افزاری آشنا متعلق به شرکتی معروف به نام Vertias Software بود. در سال 2005 شرکت امنیتی سیمانتک آنرا به مبلغ 13.5 میلیون دلار خریداری کرد اما در سال 2015 اعلام کرد شرکت جدیدی با نام Veritas Technologies corporation تأسیس کرده و مالکیت آنرا در اختیار گرفته و توسعه و پشتیانی نرم‌افزار بک آپ اگزک را به این مجموعه محول کرده است.

منابع[ویرایش]