بهناز علیپور گسکری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بهناز علی‌پور گسکری
Behnazalipour.jpg
زمینهٔ کاری داستان‌نویسی و پژوهش
زادروز ۲۸ شهریور ۱۳۴۷
رودسر، استان گیلان
ملیت  ایران
محل زندگی تهران

بهناز علی‌پور گسکری (زادهٔ ۲۸ شهریور ۱۳۴۷ در رودسر) داستان‌نویس، منتقد ادبی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر ایرانی است. وی از نویسندگان زن صاحب‌سبک در داستان‌نویسی معاصر ایران است[نیازمند منبع]. زبان و تکنیک‌های روایی در داستان‌های کوتاه و رمان‌های او از درخشش بیشتری برخوردار است[نیازمند منبع]. برخی از داستان‌های کوتاه او به زبان‌های انگلیسی و ترکی ترجمه شده‌اند. او دو مجموعه داستان کوتاه، دو رمان، دو کتاب پژوهشی در حوزهٔ مطالعات ادبی و تحلیل آثار داستانی ایرانی، یک اقتباس ادبی، و بیش از صد مقاله اعم از علمی-پژوهشی، ترویجی، مروری و… در کارنامهٔ ادبی خود دارد. بهناز علی‌پور گسکری، به‌علاوه، به آموزش نویسندگی خلاق در دانشگاه و آموزشگاه‌های گوناگون پرداخته و داوری برخی مسابقات ادبی در داخل و خارج از ایران را برعهده داشته‌است. او با نویسندگانی همچون شهریار مندنی‌پور، حسین آبکنار و صفدر تقی‌زاده، و همچنین جعفر شعار کار کرده‌است. علی‌پور گسکری داستان‌نویسی را از سال ۱۳۷۴ شروع کرد.

داستان‌نویسی[ویرایش]

مجموعه‌داستان اول او با عنوان بگذریم…[۱] توسط نشر چشمه در ۱۳۸۳ منتشر شد و برندهٔ نخست جایزهٔ ادبی مهرگان ادب (پکا) گردید و به‌عنوان بهترین مجموعه‌داستان سال ۱۳۸۳ جایزهٔ ادبی یلدا، و پروین اعتصامی را دریافت کرد و ازجمله سه نامزد نهایی جایزهٔ گلشیری بود. مجموعه‌داستان دوم او با عنوان بماند…[۲] توسط نشر چشمه در ۱۳۸۸ منتشر شد. این مجموعه از نامزدهای نهایی جایزهٔ گلشیری و غنی‌پور بود و جایزهٔ بهترین مجموعه‌داستان مهرگان ادب را برای بار دوم دریافت کرد. راز کیمیا و افسانهٔ مهر و ماه[۳] رمان نوجوان این نویسنده در ۱۳۸۹ توسط نشر ویدا منتشر گردید و ازجمله کاندیدای جوایز لاک‌پشت پرنده و شورای کتاب کودک بود. هشت بهشت[۴] اقتباس ادبی از منظومهٔ هشت بهشت امیرخسرو دهلوی است که در قالب داستان نوجوان در سال ۱۳۹۰ توسط نشر پارسه منتشر شد. زن در رمان فارسی از انقلاب مشروطه تا انقلاب ۵۷[۵] یک کار پژوهشی است که به تحلیل نقش زنان در رمان‌های ایرانی می‌پردازد. معرفی و بررسی آثار داستانی و نمایشی از ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰[۶] اثر پژوهشی مفصلی است که به معرفی، بررسی و تحلیل کلیهٔ آثار داستانی و نمایشیِ این دوره پرداخته‌است. جا ماندیم…[۷] رمان بزرگسال این نویسنده در ۱۳۹۴ توسط نشر چشمه به بازار کتاب راه یافت.

منابع[ویرایش]

  1. علی‌پور گسکری، بهناز. بگذریم…. تهران: نشر چشمه، ۱۳۸۳. 
  2. علی‌پور گسکری، بهناز. بماند…. تهران: نشر چشمه، ۱۳۸۹. 
  3. علی‌پور گسکری، بهناز. راز کیمیا و افسانهٔ مهر و ماه. تهران: نشر ویدا، ۱۳۹۰. 
  4. علی‌پور گسکری، بهناز. هشت بهشت. تهران: نشر پارسه، ۱۳۹۱. 
  5. علی‌پور گسکری، بهناز. زن در رمان فارسی از انقلاب مشروطه تا انقلاب ۵۷. تهران: نشر دانشگاهی، ۱۳۸۰. 
  6. علی‌پور گسکری، بهناز. معرفی و بررسی آثار داستانی و نمایشی از ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰. تهران: نشر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ۱۳۹۳. 
  7. علی‌پور گسکری، بهناز. جا ماندیم…. تهران: نشر چشمه، ۱۳۹۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]