بنو اونه‌زورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقش برجسته مرگ تظاهرکننده اثر آلفرد هرلیکا به یاد بنو اونه‌زورگ در برابر اپرای برلین

بنو اونه‌زورگ (۱۹۴۰-۱۹۶۷) دانشجوی آلمانی بود که در جریان تظاهراتی علیه سفر شاه به آلمان در دوم ژوئن ۱۹۶۷ در برلین کشته شد.

او در هانوور به دنیا آمده بود و دانشجوی رشته زبان‌های رمانس و مطالعات فرهنگی آلمانی بود. همسرش هنگام مرگ او نخستین فرزندشان را باردار بود. تظاهرات ژوئن ۱۹۶۷ نخستین تظاهراتی بود که او در آن شرکت می‌کرد. قاتل او افسر پلیس مخفی آلمان غربی به نام کارل-هاینز کوراس بود. کوراس در دو نوبت محاکمه از مسئولیت مرگ اونه‌زورگ تبرئه شد. در سال ۲۰۰۹ اعلام شد که کوراس در همان زمان مامور غیر رسمی اشتازی و عضو حزب اتحاد سوسیالیست آلمان شرقی بود، هرچند پرونده‌های اشتازی چیزی در باره ماموریت او به قتل اونه‌زورگ نشان نمی‌دهد و انگیزه این قتل هنوز نا روشن است. کوراس همچنان در برلین زندگی می‌کند.

کشته شدن اونه‌زورگ و تبرئه کوراس موجی از نارضایتی در میان جوانان آلمان و اروپا ایجاد کرد و تظاهرات و اعتراض‌ها به بحران سال ۱۹۶۸ منجر شد. در ادامه این نارضایتی‌ها در آلمان گروهی به نام جنبش دوم ژوئن تشکیل شد که به چند عمل تروریستی و آدم‌ربایی دست زد.

منابع[ویرایش]

  • افشین متین عسگری. کنفدراسیون، تاریخ جنبش دانشجویان ایرانی در خارج از کشور ۵۷-۱۳۳۲. ترجمهٔ ارسطو آذری. چاپ دوم. موسسه نشر و پژوهش شیرازه، ۱۳۷۸. ISBN 964-6578-20-9. 
  • حمید شوکت. کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی (اتحادیه ملی) از آغاز تا انشعاب. چاپ اول. موسسه انتشارات عطایی، ۱۳۷۸. ISBN 964-313-549-7. 

پیوند به بیرون[ویرایش]