برگ‌انجیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مونسترا
Monstera deliciosa2.jpg
مونسترا، Monstera deliciosa
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: قاشق‌واش‌سانان
تیره: گل‌شیپوریان
سرده: مونسترا
گونه: مونسترا
نام دوبخشی
Monstera deliciosa

مونسترا(نام علمی: Monstera deliciosa) نام یک گونه از تیره گل‌شیپوریان است. برگ انجیری نامی اشتباه است که در ایران به مونسترا داده‌اند زیرا شباهتی به برگ انجیر ندارد و با Philodendron bipinnatifidum فیلودندرون برگ انجیری اشتباه گرفته شده‌است و کماکان صنعت گل و گیاه مونسترا را با فیلودندرون برگ انجیری به خاطر کمی شباهت یکی پنداشته‌است. مونسترا که به خاطر اندازه و شکل منحصر بفرد خود شناخته شده‌ترین برگ میان گیاهان را دارد در اروپا هم به خاطر سوراخ‌ها و شکاف‌هایش بین مردم به پنیر سوییسی Swiss cheese plant هم معروف است اما به شکل رسمی در همه جای دنیا به آن مونسترا می‌گویند. مونسترا به نور زیاد و خاک و کود مرغوب و هوای مرطوب و فضای زیاد و بستر همیشه مرطوب نیاز دارد. ایجاد تکیه گاه محکم برای این گیاه اهمیت دارد. برای رشد کامل بهتر است ریشه‌های هوایی گیاه را در کمپوست گلدان فروکنیم. انواع مونسترا نسبت به دیگر گیاهان مقاوم ترند اما کم‌آبی و کم نوری و سرما و خاک نامرغوب را تحمل نمی‌کند و در این‌صورت به شکل علفی و نامرغوب رشد می‌کند. با این همه گل‌های سوسن مانند و میوهٔ خوردنی آن زمانی ظاهر می‌شود که گیاه در خزانه و شرایط مطلوب نگهداری شود.[۱][۲]

آیا برگ انجیری سمی است؟[ویرایش]

برگ انجیری سمی نیست ولی میوه کال آن حاوی اسید oxalic است که اگر خورده شود، باعث تحریک فوری و دردناک، تورم، تاول و گرفتگی صدا می‌شود.

شرایط نگهداری[۳][ویرایش]

  • نور مناسب: شرایط نوری ایده‌آل این گیاه نیمه سایه می‌باشد و سعی کنید آن را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید.
  • آبیاری: آبیاری زیاد برای گیاه مناسب نیست و حتماً باید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک باشد.
  • میزان رطوبت: برای تأمین رطوبت این گیاه بهترین روش ساخت جزیره در زیر گلدان می‌باشد.
  • خاک مناسب: فیلودندرون برگ انجیری خاک سبک را دوست دارد شما می‌توانید از خاک‌های آماده یا خاک کمپوست برای گلدان این گیاه استفاده کنید.
  • تعویض گلدان: تعویض گلدان را یک سال درمیان یا هر وقت لازم بود، انجام دهید. اما خاک گلدان گیاه را هر سال عوض کنید. برای کنترل رشد گیاه می‌توانید گیاه را هرس کنید اما همراه با هرس گلدان را تعویض نکنید تا رشد برگ انجیری‌تان محدود شود. در هر بار تعویض گلدان، گیاه را در گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی‌اش بکارید.[۴]

مشکلات برگ انجیری[ویرایش]

علت زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل روی برگها[ویرایش]

این مشکل از حشره و آفت می‌باشد که با استفاده از سم حشره کش هر دو هفته یکبار تا زمان برطرف شدن مشکل گیاه را سم پاشی کنید.

دلیل کم شدن رشد گیاه فیلودندرون[ویرایش]

کم شدن رشد گیاه به نور بستگی دارد، اگر نور محیط نگهداری گیاه کم می‌باشد آن را به محیط پر نور برده یا از نور مصنوعی استفاده کنید.

لکه‌های قهوه ای در وسط یا حاشیهٔ برگها[ویرایش]

یکی از دلایل پدید آمدن لکه‌های قهوه ای گیاه فیلودندرون برگ انجیری غبار پاشی در نورآفتاب می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دی. جی. هسایون. راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. ترجمهٔ محمدرضا داهی. شرکت انتشارات فنی ایران. ص. ۱۸۱. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۸۹-۴۳۳-۷.
  2. «روش نگهداری و پرورش گیاه برگ انجیری». مجله تخصص گل و گیاه گلتوس. ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۱ خرداد ۱۴۰۱.
  3. «نگهداری برگ انجیری (فیلودندرون)». گل من و تو.
  4. «تعویض گلدان».

پیوند به بیرون[ویرایش]