برنامه «سلام، دنیا!»

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از برنامه Hello World)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک برنامهٔ «سلام، دنیا!»، نوشته‌شده به زبان جاوااسکریپت و اجراشده در فایرفاکس ۳۱.
آزمایش ماشین وارسی شماری در پلی
A "Hello, World!" message being displayed through long-exposure light painting with a moving strip of LED lights

یک برنامهٔ «سلام، دنیا» برنامهٔ رایانه‌ای است که عنوان «Hello, world!» (یا مشابه) را در وسیلهٔ نمایش خروجی چاپ می‌کند و به‌عنوان یک برنامهٔ مقدماتی در آموزش زبان‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌شود که معمولاً ساده‌ترین برنامهٔ ممکنی است که می‌توان در زبانهای برنامه‌نویسی مختلف نوشت و یک عمل سنتی است که بسیاری از برنامه‌نویسان که قصد آموزش یک زبان برنامه‌نویسی را دارند، توصیه به نوشتن آن می‌کنند که اولین قدم در یادگیری آن زبان برنامه‌نویسی است. البته نوشتن چنین برنامه‌ای همیشه هم ساده نیست، به عنوان نمونه در برنامه‌هایی که قصد ساختن واسط گرافیکی کاربر دارند، ولی در بیشتر مواقع ساده است. در سامانه‌های توکار (به انگلیسی: Embedded Systems) احتمالاً متن «Hello World» بر روی ال‌سی‌دی فرستاده خواهد شد یا توسط وسایل دیگری مانند ال‌ای‌دی نمایش داده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

مادامی که برنامه‌های تست از زمان پیدایش رایانه‌های برنامه ریزی شونده به وجود آمدند، رسم استفاده از عبارت سلام دنیا هم به عنوان عبارت آزمودن که متاثر از یک برنامه در کتاب زبان برنامه‌نویسی سی بود، بوجود آمد؛ که این برنامه عبارت «hello, world» را در صفحه نمایش چاپ می‌کرد، و از یک تفاهم نامه داخلی از آزمایشگاه‌های بل در سال ۱۹۷۴ توسط برایان کرنیگان به ارث برده شده بود.[۱] برنامه آموزشی به زبان سی که اولین نسخهٔ شناخته شده را در برداشت:

main( ) {
    printf("hello, world");
}

حال آن که نسخهٔ سی از آموزش معرفی زبان بی، که در سال ۱۹۷۲نوشته شده گرفته شده بود،[۲] جایی‌که اولین نسخه شناخته شده برنامه در مثالی برای نشان دادن متغیرهای خارجی استفاده شده است:

main(){
 extrn a,b,c;
 putchar(a); putchar(b); putchar(c); putchar('!*n');
 }

a 'hell';
b 'o, w';
c 'orld';

برنامه عبارت «hello, world» را به‌علاوهٔ یک نویسهٔ سرخط در ترمینال چاپ می‌کند. عبارت به چندین متغیر تقسیم شده است زیرا در زبان بی (زبان برنامه‌نویسی) طول یک نویسه به ۴ کد اسکی محدود شده‌است. مثال قبلی در آموزش عبارت «hi!» را چاپ می‌کرده، بنابراین عبارت «hello, world!» در اصل برای کمی خوشامد بیشتر معرفی شده بود که به چندین کارکتر ثابت برای بیانش نیاز داشت.

سلام دنیا ! به زبان های مختلف[ویرایش]

زبان پایتون :

print ("hello world!")

زبان جاوا :

public class HelloWorld {

  public static void main(String[] args) {
    // Prints "Hello, World" to the terminal window.
    System.out.println("Hello, World");
  }

}

زبان سی ++ :

#include <iostream.h>

main()
{
  cout << "Hello World!" << endl;
  return 0;
}

زبان سی شارپ (C#) :

class HelloWorld
{
  static void Main()
  {
    System.Console.WriteLine("Hello, World!");
  }
}

زبان روبی :

puts "hello world !"

پانویس[ویرایش]