پرش به محتوا

برادران مون‌گلفیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژوزف مون‌گلفیه
Joseph-Michel Montgolfier
زادهٔ۲۶ اوت ۱۷۴۰
آنونه، آردش، فرانسه
درگذشت۲۶ ژوئن ۱۸۱۰ (۶۹ سال)
بالاروک-له-بن، فرانسه
Balaruc-les-Bains
پیشهمخترع
ژاک-اتیِن مون‌گلفیه
Jacques-Étienne Montgolfier
زادهٔ۶ ژانویهٔ ۱۷۴۵
آنونه، آردش، فرانسه
درگذشت۲ اوت ۱۷۹۹ (۵۴ سال)
نوشاتل، سوئیس
Neuchâtel, Switzerland
پیشهمخترع

برادران مون‌گلفیه به نام‌های ژوزف-میشل مون‌گلفیه (Joseph-Michel Montgolfier) و ژاک-اِتیِن مون‌گلفیه (Jacques-Étienne Montgolfier) کارخانه دار و مخترع اهل کشور فرانسه بودند. برادران مون‌گلفیه متولد ویدالون-له-آنونه (Vidalon-lès-Annonay) که اکنون با نام دوزیو (Davézieux) شناخته می‌شود خالق بالون هوای گرم هستند که در سال ۱۷۸۳ میلادی نخستین پرواز بشر به لطف این بالونها ممکن شد.[۱][۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

ژوزف متولد ۲۶ اوت ۱۷۴۰ دوازدهمین و اتیِن متولد ۶ ژانویه ۱۷۴۵ پانزدهمین فرزند خانواده ۱۶ نفری مون‌گلفیه بودند.

برخلاف ژوزف، اتیِن علاقه‌مند به درس و تحصیل بود و رشته آرشیتکت را در پاریس خواند و زیر نظر و مدیریت ژاک-ژرمن سوفلو(Jacques-Germain Soufflot) آغاز بکار کرد و بدین ترتیب ساختمان کارخانه کاغذسازی ژان-باتیست روییون (Jean-Baptiste Réveillon) را بنا کرد.

ژوزف علاقه‌ای به تحصیل از خود نشان نمی‌داد ولی دارای ذهن خلاق و بسیار کنجاو بود. ژوزف بسیار علاقه‌مند به علوم طبیعی و فیزیک بود و بمحض اتمام تحصیل ابتدا یک آزمایشگاه شیمی را برپاکرد و سپس برای مدت کوتاهی در پاریس مستقر شد و بزودی به ویدالون بازگشت و در آنجا پدرش مسئولیت کارخانه جدید در ویدالون-لو-با (Vidalon-le-bas) را به او و برادرش اوگوستن-موریس (Augustin-Maurice) و خواهرش ماریان (Mariane) سپرد.

در سال ۱۷۷۲ با مرگ رمون (Raymond) برادر بزرگ خانواده مون‌گلفیه، پدرش از اتین خواست تا مسئولیت کارخانه کاغذسازی را به عهده بگیرد و در نهایت در سال ۱۷۷۴ مسئولیت کارخانه را به اتین و امور فنی کارخانه را به ژوزف سپرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Tom Davis. Crouch (2009). Lighter Than Air. The Johns Hopkins University Press. pp. 28, 178.
  2. Charles Gillispie (1983). The Montgolfier Brothers, and the Invention of Aviation. Princeton University Press. pp. 45, 46, 178, 179, 183–185.