بانوی صخره‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نسخه پاریس
Leonardo Da Vinci - Vergine delle Rocce (Louvre).jpg
هنرمند لئوناردو دا وینچی
سال ۱۴۸۳ تا ۱۴۸۶
گونه نقاشی رنگ روغن
ابعاد
۱۹۹ cm × ۱۲۲ cm (78.3 اینچ × 48.0 اینچ)
مکان موزه لوور، پاریس
بانوی صخره‌ها (نسخه نگارخانه ملی لندن) اثر نقاش ایتالیایی لئوناردو دا وینچی (۱۴۵۲ - ۱۵۱۹ میلادی)

بانوی صخره‌ها، باکرهٔ صخره‌ها (به انگلیسی: Virgin of the Rocks)، با نام دیگر (به انگلیسی: Madonna of the Rocks) نامی است که بر روی دو اثر با ساختار و ترکیبی تقریباً مشابه نهاده شده‌است و هر دو به احتمال نزدیک به یقین از آثار نقاش، پیکرتراش، معمار، شاعر و نویسنده ایتالیایی لئوناردو دا وینچی (۱۴۵۲–۱۵۱۹ میلادی) است.

این اثر، ملاقات عیسی مسیح در کودکی را با یحیی تعمید دهنده در جریان گریز به مصر به تصویر کشیده‌است. در این اثر، مریم مقدس در حالی که در مرکز تصویر قرار گرفته‌است یحیی را به سمت عیسی مسیح راهنمایی می‌کند، عیسی تقریباً در مرکز تصویر روی زمین نشسته‌است و با اشاره دست به یحیی برکت می‌دهد و روح القدس در هیبت یک دختر، در گوشه‌ای شاهد این ماجراست.

بانوی صخره‌ها در دو نسخه با اختلاف زمانی تقریباً ۲۰ سال از یکدیگر کشیده شده‌اند. نسخه قدیمی (دوشیزهٔ صخره‌ها در موزه لوور پاریس) و دیگری (عذرای صخره‌ها در نگارخانه ملی لندن) نگهداری می‌شود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Virgin of the Rocks," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Virgin_of_the_Rocks&oldid=171577413 (accessed November 19, 2007).

پیوند به بیرون[ویرایش]