باغ خواص

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
باغ خواص
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان ورامین
بخش بخش مرکزی
دهستان بهنام وسط شمالی
مردم
جمعیت ۲۴۷۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۲۶۲۵۴۶

باغ خواص، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ورامین در استان تهران ایران و جزء دهستان بهنام وسط شمالی و مرکزاین دهستان می‌باشد که در فاصله تقریبی ۱۰ کیلومتری از مرکز شهرستان واقع گردیده و از نظر طبیعی در موقعیتی دشتی و با ارتفاع ۹۱۲ متر از سطح دریا قرار گرفته است.

از لحاظ جغرافیایی نیز در ۵۱ درجه و ۳۴ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه ۲۰ دقیقه عرض شمالی واقع شده و از لحاظ جهات چهارگانه از شمال به محدوده زراعی روستای علی‌آبادفرسوده و تقی‌آباد، از جنوب به اراضی کشاورزی اقبالیه، از شرق به اراضی کشاورزی روستای حسین‌آباد جواهری و احمدآباد و از غرب به اراضی روستای حسین‌آباد دفتری منتهی می‌گردد.

عمده فعالیت و معیشت ساکنین بر مبنای کشاورزی و دامپروری بوده که عمده‌ترین محصولات کشاورزی شامل گندم، جو، پنبه، ذرت علوفه‌ای، یونجه و محصولات گلخانه‌ای می‌باشد.

ساکنین روستای باغخواص از کلیه تأسیسات زیربنایی شامل آب، برق، گاز و تلفن بهره‌مند هستند. روستا دارای یک واحد پاسگاه انتظامی، یک واحد دهیاری، یک واحد شورای حل اختلاف، یک واحد مرکز مخابرات، پایگاه بسیج، مرکز درمانی و خانه بهداشت، دو واحد مجتمع آموزشی که شامل مقاطع تحصیلی ابتدایی-راهنمایی و دبیرستان برای دختران و پسران و همچنین یک سالن ورزشی سرپوشیده می‌باشد.

از لحاظ آب و هوایی روستا دارای آب و هوای خشک و با زمستان‌های کوتاه خشک می‌باشد که متوسط گرمترین ماه سال ۴۰ درجه و متوسط سردترین ماه سال ۱ درجه سانتی گراد زیر صفر می‌باشد.

متوسط بارندگی سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر که بیشتر به صورت باران در اواخر پاییز و اوایل بهار بوده و بقیه مدت سال خشک می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بهنام وسط شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۵۸۲ نفر (۶۲۷خانوار) بوده‌است.

از لحاظ جمعیتی روستای باغخواص دارای تعداد ۳۰۰۰ نفر جمعیت و تعداد ۷۵۰ خانوار ساکن می‌باشد که حدود ۷۰ درصد جمعیت در محدوده سنی ۱۵ الی ۶۴ سال بوده و حدود ۹۲ درصد ساکنین دارای سواد هستند.

اماکن مذهبی[ویرایش]

  • امام زاده زین العابدین از نوادگان امام سجاد بن حسین

منابع[ویرایش]