آمیگدال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بادامه مغز)
بادامه مغز
محل بادامه در مغز انسان
زیربخش‌های بادامه
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینcorpus amygdaloideum
MeSHD000679
نورونیمز237
شناسه
نورولکس
birnlex_1241
TA98A14.1.09.402
TA25549
FMA61841

بادامهٔ مغز[۱][۲] یا بادامک مغز،[۳] یا آمیگدال (به انگلیسی: Amygdala) قسمتی از دستگاه کناره‌ای (لیمبیک) در مغز است.

هسته قاعده‌ای-جانبی بادامه نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند. بادامه علاوه بر نقش اصلی در درک احساسات و ایجاد پاسخ به آنها، در تعدیل درد نیز دخالت دارد. هستهٔ مرکزی بادامه به عنوان بادامه کنترل درد، معرفی شده‌است. بادامه مغز همچنین مسئول تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس است و نقش مهمی در اکتساب یادگیری‌های هیجانی دارد.

کارکرد[ویرایش]

مغز انسان در برش دید کورونال. بادامه با رنگ قرمز تیره نمایش داده شده‌است.

در برخی پژوهش‌ها برای مشخص شدن عملکرد یک ناحیه از مغز، آنرا تحریک یا تخریب می‌کنند. عملکردهایی که با این روش در مورد بادامه مشخص شده عبارتند از: مرکز هیجانی مغز، اطلاعاتی که جنبهٔ هیجانی دارند از بادامه می‌گذرند و حافظه مربوط به آن‌ها بهتر ذخیره می‌شود و نیز آمیگدال نقش اصلی را در شروع پاسخ به ترس دارد. آمیگدال تثبیت و ذخیره کردن حافظه‌ها را در نواحی دیگر مغز تحت تأثیر قرار می‌دهد. بادامه در بیان یا به یاد آوردن حافظه‌های هیجانی نقشی مهم دارد؛ بنابراین بادامه جزئی از یک شبکه است که به عنوان تنظیم‌کنندهٔ قدرت حافظه‌ها با توجه به اهمیت هیجانی آن‌ها عمل می‌کند. به عبارت دیگر، در یادگیریهایی که با هیجان همراه باشند با توجه به اینکه آمیگدال فعال می‌شود، ذخیرهٔ آن‌ها بهتر صورت می‌گیرد.

بادامه در مغز انسان به‌صورت خودکار از بعضی ویژگی‌های چهره برای تصمیم‌گیریِ خیلی سریع در رابطه با بی خطر بودن بودنِ افراد استفاده می‌کند. به عبارتی، لازم نیست ما به‌صورت منطقی به این موضوع فکر کنیم که «آیا من باید به این فرد اعتماد کنم یا نه؟» مغز ما درست در لحظه‌ای که چهرهٔ فرد را می‌بینیم از این موضوع آگاه می‌شود.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

دستگاه کناره‌ای

منابع[ویرایش]

  1. https://daneshyari.com/isi/articles/amygdala
  2. بایگانی‌ها بادامه مغز - نوروسافاری | دانش مغز و علوم اعصاب. (۲۰۲۲). نوروسافاری | دانش مغز و علوم اعصاب. Retrieved 15 June 2022, from https://www.neurosafari.com/tag/بادامه-مغز/
  3. «بادامک مغز، بادامک» [زیست‌شناسی] هم‌ارزِ «amygdaloid body, amygdala, corpus amygdaloideum»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۷-۰ (ذیل سرواژهٔ بادامک مغز)
  4. «کدام چهره‌ها قابل اعتماد ترند؟». مرد روز. ۴ سپتامبر ۲۰۱۴.