باب بیمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باب بیمون
1992 Bob Beamon.JPG

ملّیت:  ایالات متحده آمریکا
زادروز: ۲۹ اوت ۱۹۴۶
زادگاه: ساوت جامائیکا کویینز، نیویورک
مدال‌ها
به نمایندگی از  ایالات متحده آمریکا
دو و میدانی مردان
المپیک
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی پرش طول
بازی‌های پان‌امریکن
مدال نقره – جایگاه دوم ۱۹۶۷ وینیپگ پرش طول

باب بیمون (انگلیسی: Bob Beamonl) (متولد ۲۹ اوت ۱۹۴۶ در نیویورک) ورزشکار آمریکایی رشتهٔ پرش طول است که در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی با پرشی به میزان ۸.۹۰ متر رکورد جهانی این رشته را به میزان ۵۵ سانتیمتر ارتقا داد. رکورد وی ۲۳ سال دوام آورد تا اینکه در ۱۹۹۱ توسط مایک پاول شکسته شد. با این وجود، رکورد المپیک او هنوز پابرجاست و شکسته نشده است.[۱]

رکورد المپیک

باب بیمون رکورد خود را در اولین پرش خود ثبت کرد (در پرش طول شرکت‌کنندگان فرصت ۶ پرش دارند) وقتی بلندگوی ورزشگاه میزان پرش او را اعلام کرد او که به واحدهای متریک آشنایی نداشت متوجه نشد که دقیقاً چقدر پریده است و وقتی هم‌تیمیش به او گفت حدود ۲ فوت بالاتر از رکورد جهانی پریده‌ای! بیمون شگفت‌زده دچار یک حمله کوتاه کاتاپلکسی شد که بر اثر شوک‌های احساسی ایجاد می‌شود. تصویر باب بیمون که روی زانوهای خود نشسته و صورتش را با دستهایش پوشانده و دو تن از رقبایش به او کمک می‌کنند تا بتواند روی پایش بایستد از تصاویر تماشایی این المپیک محسوب می‌شود.[۲]این رکورد شکنی غوغای زیادی را بر انگیخت ومنتقدین آن را به رقیق بودن هوا در مکزیکو سیتی نسبت دادند، اما یک ریاضیدان استرالیایی با استفاده از یک مدل ریاضی مساله را به نفع ورزشکار پایان داد.

مجله اسپرتز ایلوستریتد پرش رکوردشکن باب بیمون را یکی از پنج لحظه باشکوه ورزشی در قرن بیستم انتخاب کرده‌است.

منابع

  1. "Bob Beamon's Olympic long-jump record still stands nearly 50 years later". USA TODAY. 2016-08-14. Retrieved 2017-07-21.
  2. olympic.org