ای‌اس‌آی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پایگاه ایی اس آی توانایی دارد تا پژوهشگران را از آنالیز کمی به وجود آمدن پژوهشها و روند تسلسل علوم آگاه سازد؛ و برای این کار ۲۲ رشته انتخابی از بین مجلات موجود در وب آو ساینس از سراسر دنیا را که در مؤسسه آی اس آی وجود دارد، تحت پوشش قرار می‌دهد و نیز حاوی ابزار آماری برای رتبه‌بندی پژوهشگران، سازمان‌ها، کشورها و مجلات به لحاظ میزان استناد با آن‌ها می‌باشد.
این پایگاه جامع به گردآوری آمار و اطلاعات دربارهٔ پیشرفت علوم مبتنی بر شمارش انتشار مقالات مجلات از پایگاه علمی تامسون است؛ و شامل حجم مقالات چاپ شده در ۱۰ سال اخیر این مجلات می‌باشد که حدود شامل ۱۰ میلیون مقاله از ۲۲ رشته خاص است که دوره روزآمد شدن آن هر دوماه یکبار است. این پایگاه یک پایگاه اطلاعات آماری بی نظیر برای سیاست گذاران دولت، هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها، مدیران تحقیقات پروژه‌ای، تحلیلگران، پژوهشگران، متخصصان اطلاعات دولتی، اعضای فرهنگستان‌ها، صنعت انتشارات، سرویس‌های مالی و سازمان‌های تحقیقاتی می‌باشد.
این پایگاه در ISI Web of Knowledge قابل دسترسی است و یک منبع ایده‌آل برای تجزیه و تحلیل کلی علوم پایه است برای این که ما بتوانیم اطلاعات مورد نیاز خود را دربارهٔ موارد زیر به دست آوریم:

  • بررسی میزان پیشرفت علوم ملل، انجمن‌ها، نهادها، سازمان‌ها، نویسندگان، مقالات و مجلات.
  • تشخیص روند تحولات مهم در علوم و علوم اجتماعی
  • تشخیص پتانسیل بالقوه کارکنان، همکاران، منتقدان، و نیز سازمان‌های رقیب

این پایگاه وسیله‌ای برای پاسخگویی به سئوالات زیراست:

  • کدام سازمان‌ها پژوهش‌هایی با بیشترین استناد، در یک رشته خاص تولید کرده‌است؟
  • سازمان مورد نظر ما در کجای این رتبه‌بندی قرار دارد؟
  • مقالات ارائه شده توسط یک پژوهشگر در یک رشته خاص، که دارای بیشترین تعداد استناد می‌باشد کدام است؟
  • میزان تغییرات استناد از یک سازمان خاص در یک دوره زمان، رو به بالا (رو به پایین) بوده‌است؟
  • مقایسه میزان استنادات انجام شده به افراد، سازمان‌ها، و کشورهای مختلف چگونه است؟

موضوعات تحت پوشش این پایگاه عبارتند از: علوم کشاورزی، زیست‌شناسی و زیست شیمی، شیمی، پزشکی بالینی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و بازرگانی، مهندسی، محیط زیست، زمین‌شناسی، ایمنی شناسی، علم مواد، ریاضیات، میکروبیولوژی، زیست مولکولی و ژنتیک، آثار میان رشته‌ای، عصب‌شناسی و رفتارشناسی، داروسازی، فیزیک، علوم گیاهی و جانوری، روانپزشکی، روانشناسی، علوم اجتماعی، و علوم فضا.

منابع[ویرایش]

مصطفوی، اسماعیل (۱۳۹۱)، " معرفی پایگاه‌های علم سنجی Essential Science Indicators (ESI) و ISIHighlyCited" ارتباط علمی، ص ۱–۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]