ایژماش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایژماش
نوعسهامی عام
بنا نهاده۱۸۰۷
دفتر مرکزیایژوسک، اودمورتیا، روسیه،  روسیه
محصولاتخودرو،جنگ‌افزار، تفنگ و موتورسیکلت
تعداد کارکنان۹۶۹ نفر
وبگاه

گروه شرکت‌های کلاشینکُف (به روسی: Группа компаний «Кала́шников»)،که در سال 2013 از ادغام دو شرکت ایژماش (به روسی: ИЖМАШ) و ایژمخ (به روسی: ИЖМЕХ)، یک شرکت اسلحه‌سازی در ایژوسک، روسیه است که در سال ۱۸۰۷ توسط الکساندر یکم تأسیس شده‌است.این کارخانه از چند بخش ساخت و تولید تشکیل شده که میتوان به بخش اتومبیل سازی با برند ایژ و همچنین بخش موتور سیکلت سازی آن اشاره کرد.

اولین تولید موتورسیکلت در کارخانه ی ایژماش به سال ۱۹۲۸ میلادی با نام (ایژ یک ) иж1 باز میگردد که توسط طراح و مهندس پیتر ولادیمیرویچ ماژاروف با الهاماتی از موتور سیکلت آلمانی ساخت کارخانه ی ( دکاو) ( DKW) با حجم ۱۲۰۰ سی سی و ۲۴ اسب بخار قدرت و انجین وی شکل اشاره کرد. پس از این نمونه های متعدد دیگری توسط ایژماش با عنوان ایژ دو ، سه وچهار و ... شصت و نه اشاره کرد نوع دیگری از موتور سیکلت های ساخته شده در این کارخانه با نام ایژ پلانتاplaneta( پلانتا به معنای سیاره ) و ایژ یوپیتر Jupiter( یوپیتر به معنای سیاره مشتری )، #ایژیونکر و ایژکارنت اشاره کرد!!!

ایژ های پلانتا(planeta)شامل موتورسیکلت های تک سیلندر :

 1. پلانتااسپرت #پلانتایک #پلانتادو#پلانتاسه#پلانتاچهار#پلانتاپنج وآخرین مدل ساخته شده در این کارخانه با عنوان #پلانتاشش میباشد!!!
 • ایژپلانتاشش تنها نمونه موتورسیکلت تک سیلندر با سیستم خنک کنندگی مایع ( آب )در شرکت ایژماش میباشد. در این نوع موتور سیکلت از سیستم ژنراتوری سی دی آی(CDI) استفاده شده است.

ایژهای یوپیتر(jupiter)شامل موتورسیکلت های دوسیلندر : #یوپیتریک #یوپیتردو #یوپیترسه #یوپیترچهار #یوپیترپنج میباشد! ایژیوپیترپنج از سیستم خنک کنندگی مایع (آب) بهره میبرد.

نسخه ی ایرانی این موتور سیکلت نیز با نام ایژ روستا و انجین چهار زمانه در استان خراسان رضوی تا سال ۱۳۸۹ شمسی تولید میشد .

محصولات[ویرایش]

سلاح‌های سبک

توپ و مهمات

‘’’موتورسیکلت ها’’’

 1. ایژپلانتااسپرت
 2. ایژپلانتایک
 3. ایژپلانتادو
 4. ایژپلانتا-سه
 5. ایژپلانتاچهار
 6. ایژپلانتاپنج
 7. ایژپلانتاشش
 8. ایژیوپیتریک
 9. ایژیوپیتردو
 10. ایژیوپیترسه
 11. ایژیوپیترچهار
 12. ایژیوپیترپنج
 13. ایژکارنت
 14. ایژیونکر
 15. ایژکارتژ
 16. ایژپولسار

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

//en.wikipedia.org/wiki/Kalashnikov_Concern