اوریو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اوریو
محدودهٔ فعالیت بین‌المللی
مالک نبیسکو (موندالیز)
وبگاه Oreo.com

اوریو (به انگلیسی: Oreo) بیسکویتی است شامل دو قرص بیسکویت با کرِم در میانشان. اوریو از سال ۱۹۱۲ تاکنون تولید می‌شود.[۱] کوکی‌ها Oreo ایجاد شد و تولید شده توسط شرکت Nabisco، تولید کننده بیسکویت شرکت آمریکایی، در ماه فوریه سال 1912 در شرکت چلسی در نیویورک (بعد چلسی بازار شد). این در درجه اول برای بازار بریتانیا ساخته شد، بیسکویت‌هایی که توسط "نابیسکو" به حساب می آمدند که خیلی "عادی" هستند [2]. در ابتدا با یک شکل کوه کوچک تولید شده و در دو نوع طعم دهنده وجود دارد: لیمور مینژ و کرم. در آمریکا آن‌ها 30 سنت پوند در قوطی‌ها با یک بطری شیشه ای فروختند که به مشتریان اجازه می داد بیسکویت را در داخل ببینند.

یک طرح جدید برای کوکی در سال 1916 معرفی شد و به عنوان پر کردن کرم محبوب‌ترین از دو طعم در دسترس بود، Nabisco تصمیم به کاهش تولید از کوکی لیمو مرنگ در بیست سالگی. Oreo کنونی در سال 1952 توسط ویلیام A. Turnier [2] ساخته شد تا علامت Nabisco بر روی آن حکاکی شود.

تئوری‌های مختلفی در مورد منشاء نام "ها Oreo از جمله این فرضیه از منشاء کلمه فرانسوی" یا "، طلا (بسته بندی اصلی طلا بود) وجود دارد، و یا از OROS کلمه ای یونانی به معنی کوه یا تپه (به علت از فرم اصلی بیسکویت) و یا حتی از کلمه یونانی "oreos"، که به معنی "زیبا" است. نظریه‌های دیگر نشان می‌دهد که پادشاه کلمه کرم کلمه بین دو عدد کلمه شکلات قرار گرفته‌است یا به سادگی به نظر می‌رسد که ترکیبی از صداهای ملودیک است.

های Oreo بسیار شبیه به کوکی Hydrox تولید شده توسط شرکت آفتاب، که در سال 1908 معرفی شد، می روم و هیچ شکی نیست که اوریو توسط آفتاب الهام گرفته‌است. بیسکویت Hydrox از بازار در سال 1999 به علت سلطه تجاری بخش نفت حذف شد. [3] همچنین نسخه جدیدی از بیسکویت، به نام Droxie، بعداً از بازار خارج شد.

در 22 اوت سال 2017، به توافق بین Mondelez و گوگل، همانطور که قبلاً با کیت کت انجام می‌شود، به نام‌های Oreo برای نسخه 8.0 از سیستم عامل آندروید انتخاب شده، پس از نامگذاری حروف الفبا سنتی شیرین است. [4]

منابع[ویرایش]

  1. «Oreo». ویکی‌پدیا انگلیسی.