انیکست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Anycast.svg

هریاب (anycast) نوعی آدرس‌دهی و مسیریابی شبکه است که بسته-داده (datagram) در آن از یک فرستنده به مقصدی هدایت می‌شود که از دیدگاه همبندی مسیریابی، نزدیک‌ترین و بهترین دریافت کننده است، البته ممکن است این بسته-داده به چند گره که همگی دارای نشانی مقصد یکسانی هستند گسیل گردد.

روشهای آدرس دهی[ویرایش]

پروتکل اینترنت و دیگر سامانه های آدرس دهی از سه روش اصلی آدرس دهی بهره می برند:

  • آدرس دهی تک یاب (unicast): این روش از ارتباط "یک- به-یک" میان نشانی مقصد و نقطه انتهایی شبکه بهره می گیرد.: هر نشانی مقصد تنها یک دریافت کننده پایانی را شناسایی می کند.
  • آدرس دهی پراکنده یاب (broadcast) یا چند یاب (multicast)که در آن با بکارگیری ارتباط "یک- به-بسیار"، بسته-داده ها (datagram) در هر بار تراگسیل از یک فرستنده به طور همزمان به چند نقطه پایان مسیریابی می شوند. شبکه به طور خودکار بسته-داده ها را به تعداد مورد نیاز برای هر پاره خط یا مسیر شبکه که به یک دریافت کننده واجد شرایط منتهی می شود تکثیر می نماید.
  • آدرس دهی هریاب (انیکست) که بسته-داده ها را به تنها یک عضو از گروهی از دریافت کننده های بالقوه که همگی بوسیله یک آدرس مشابه شناسایی شده اند یا دارای نشانی همانند هستند مسیر دهی می کند.

ریزه کاریها[ویرایش]

روش هریاب از BGP به منظور اعلام همزمان دامنه مقصد آدرس های آی پی پیدا شده در نقاط گوناگون روی اینترنت بهره می برد. این کار منجر می شود که از میان بسته های آدرسی که به نشانی های مقصد موجود در این دامنه آدرس دهی شده اند و به بیان دیگر با نشانی مورد تظر مطابقت می کنند نزدیکترین نقطه در شبکه مسیر یابی شده و در نتیجه آی پی آدرس آن اعلام شود. در گذشته روش آدرس دهی "هریاب" برای پروتکل های بدون ارتباط یا connectionless protocol (که بیشتر بر پایه UDP استوار بودند) مناسبتر بود تا پروتکلهای ارتباط مند مانند TCP.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Anycast»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۳ مه ۲۰۰۹).

طرح‌های مسیریابی

Cast.svg

anycast

Anycast.svg

broadcast

Broadcast.svg

multicast

Multicast.svg

unicast

Unicast.svg