انیکست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آدرس دهی هریاب (انیکست) به Anycast در اصطلاح ارتباط یک به نزدیکترین گفته می شود. در واقع تمامی مواردی که تا کنون بررسی کردیم در مفاهیم مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرند و Anycast هم به همین شکل است. Anycast در واقع یک تکنیک شبکه ای است که یک آدرس IP از مسیرهای مختلفی در شبکه قابل دستیابی می شود. بر اساس الگوریتم های مسیریابی که در شبکه ها استفاده می‌شود تصمیم گیری می‌شود که درخواست کاربر از کدام مسیر بهتر است برود تا به مقصد مورد نظر برسد. Anycast دارای یک سری مزابا می باشد ، مزیت اصلی این سرویس این است که کاربران همیشه به نزدیکترین سرویس در دسترس متصل خواهند شد چیزی که به عینه در ساختار DNS مشاهده می کنید. اینکار باعث کاهش زمان دسترسی به اطلاعات می‌شود و همچنین باعث ایجاد شدن Load Balancing در شبکه نیز می شود. مزیت دوم این سرویس سادگی پیاده سازی آن است ، شما بدون اینکه دغدغه محل قرارگرفتن سرور DNS خود را داشته باشید با استفاده فقط ای یک آدرس IP می توانید چندین سرویس DNS را دسترسی پیدا کنید.

روشهای آدرس دهی[ویرایش]

پروتکل اینترنت و دیگر سامانه های آدرس دهی از سه روش اصلی آدرس دهی بهره می برند:

  • آدرس دهی تک یاب (unicast) به Unicast در اصطلاح ارتباط یک به یک گفته می شود. در این نوع ارتباطات یک کامپیوتر به عنوان فرستنده و گیرنده و کامپیوتر دیگر نیر به عنوان گیرنده فرستنده و گیرنده با همدیگر ارتباط برقرار می کنند و بسته های داده خود را رد و بدل می کنند. برای مثال زمانیکه شما یک صفحه وب سایت را باز می کنید شما به یک آدرس IP که مربوط به وب سایت است اطلاعات را ارسال می کند و از آن اطلاعات را دریافت می کنید
  • آدرس دهی پراکنده یاب (broadcast) به Broadcast در اصطلاح ارتباط یک به همه گفته می شود. در این نوع ارتباطات یک کامپیوتر ارتباط خود را بصورت همزمان با همه کامپیوترهای موجود در شبکه برقرار می کند و شروع به دریافت و ارسال داده می کند. در واقع زمانیکه صحبت از Broadcast می‌شود منظور همه کامپیوترهای موجود در شبکه هستند بدون استثناء ، یک کامپیوتر زمانیکه اطلاعات خود را Broadcast می کند تمامی کامپیوترهای شبکه این اطلاعات را دریافت می کنند.
  • آدرس دهی چند یاب (multicast) به Multicast در اصطلاح ارتباط یک به چند گفته می شود. در این نوع ارتباطات یک کامپیوتر ارتباط خود را بصورت همزمان با چندین کامپیوتر دیگر برقرار می کند و شروع به ارسال و دریافت داده می کند. در واقع زمانیکه صحبت از Multicast می‌شود منظور گروهی از کامپیوترهای مشخص هستند که یک کامپیوتر با آنها ارتباط برقرار کرده است. در Multicast اطلاعات صرفا به گروه یا مجموعه ای منتقل می‌شود که در آن گروه قرار دارند و اطلاعات به همه کامپیوترهای شبکه منتقل نخواهد شد
  • آدرس دهی هریاب (انیکست) به Anycast در اصطلاح ارتباط یک به نزدیکترین گفته می شود. در واقع تمامی مواردی که تا کنون بررسی کردیم در مفاهیم مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرند و Anycast هم به همین شکل است. Anycast در واقع یک تکنیک شبکه ای است که یک آدرس IP از مسیرهای مختلفی در شبکه قابل دستیابی می شود. بر اساس الگوریتم های مسیریابی که در شبکه ها استفاده می‌شود تصمیم گیری می‌شود که درخواست کاربر از کدام مسیر بهتر است برود تا به مقصد مورد نظر برسد. Anycast دارای یک سری مزابا می باشد ، مزیت اصلی این سرویس این است که کاربران همیشه به نزدیکترین سرویس در دسترس متصل خواهند شد چیزی که به عینه در ساختار DNS مشاهده می کنید. اینکار باعث کاهش زمان دسترسی به اطلاعات می‌شود و همچنین باعث ایجاد شدن Load Balancing در شبکه نیز می شود. مزیت دوم این سرویس سادگی پیاده سازی آن است ، شما بدون اینکه دغدغه محل قرارگرفتن سرور DNS خود را داشته باشید با استفاده فقط ای یک آدرس IP می توانید چندین سرویس DNS را دسترسی پیدا کنید.
  • آدرس دهی منطقه یاب (Geocast)  در واقع Geo مخفف کلمه Geography است و Geocast به ارسال اطلاعات به گروهی از شبکه های مقصد می باشد که با استفاده از موقعیت جغرافیایی شناسایی می شوند. در واقع Geocast یک حالت ویژه از Multicast است که با استفاده از پروتکل های مسیریابی برای شبکه های موبایل و ad-hoc پیاده سازی می شود.

ریزه کاریها[ویرایش]

روش هریاب از BGP به منظور اعلام همزمان دامنه مقصد آدرس های آی پی پیدا شده در نقاط گوناگون روی اینترنت بهره می برد. این کار منجر می‌شود که از میان بسته های آدرسی که به نشانی های مقصد موجود در این دامنه آدرس دهی شده اند و به بیان دیگر با نشانی مورد تظر مطابقت می کنند نزدیکترین نقطه در شبکه مسیر یابی شده و در نتیجه آی پی آدرس آن اعلام شود. در گذشته روش آدرس دهی "هریاب" برای پروتکل های بدون ارتباط یا connectionless protocol (که بیشتر بر پایه UDP استوار بودند) مناسبتر بود تا پروتکلهای ارتباط مند مانند TCP.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Anycast». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ مه ۲۰۰۹.

طرح‌های مسیریابی

Cast.svg

anycast

Anycast.svg

broadcast

Broadcast.svg

multicast

Multicast.svg

unicast

Unicast.svg