انجمن جهانی اسپرانتیست‌های گیاه‌خوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان انجمن جهانی اسپرانتیست‌های گیاه‌خوار. شعار این انجمن در زیر آن به زبان اسپرانتو نوشته شده‌است: Vivu kaj lasu vivi (به معنی: زندگی کن و بگذار زندگی کنند)

انجمن جهانی اسپرانتیست‌های گیاه‌خوار (به اسپرانتو: Tutmonda Esperantista Vegetarana Asocio, TEVA)، (به انگلیسی: World Esperantist Vegetarian Association) انجمنی متشکل از اسپرانتیست‌های گیاه‌خوار داوطلب است. این انجمن در سال ۱۹۰۸ میلادی در آلمان پایه‌گذاری شد و قدیمی‌ترین گروه فعال در زمینه گیاه‌خواری است. زبان کاری این انجمن، اسپرانتو است. این انجمن از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۳۲، نشریه‌ای با نام Vegetarano (به معنی گیاه‌خوار) منتشر می‌کرد که انتشار آن از سال ۲۰۰۹ با نام Esperantista Vegetarano دوباره شروع شد؛ همچنین از سال ۲۰۰۵ ایمیل‌های گروهی نیز در گروه‌های یاهو منتشر کرده‌است.

اسپرانتو و گیاه‌خواری[ویرایش]

سندهای موجود میان اعضای انجمن اسپرانتوی انگلستان (۱۹۶۸)[۱] و انجمن اسپرانتوی آلمان (۱۹۹۲)[۲] نشان می‌دهند که تعداد گیاه‌خواران در میان اسپرانتیستها بسیار بیشتر از غیراسپرانتیست‌ها است. پیتر فروستر، نویسنده کتاب جنبش اسپرانتو بیان کرده که رابطه‌ای کلی میان گیاه‌خواری و صلح‌جویی و در نتیجه گیاه‌خواری و اسپرانتو وجود دارد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «World Esperantist Vegetarian Association»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ شهریور ۱۳۹۲).
  1. Peter G. Forster, The Esperanto Movement, pp. 327-329.
  2. Frank Stocker, Wer spricht Esperanto?, pp. 100-101.