الکس آزبورن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الکس آزبورن
زادهٔ۲۴ مهٔ ۱۸۸۸
برانکس، نیویورک, USA
درگذشت۵ مهٔ ۱۹۶۶ (۷۷ سال)
بافلو، نیویورک، نیویورک, USA
ملیتایالات متحده آمریکا
پیشهadvertising executive, writer, creativity theorist
شناخته‌شده برایco-founder of BBDO, development of طوفان فکری
همسر(ها)Helen Coatsworth
فرزندانKatharine, Joan, Marion, Russell, and Elinor

الکس آزبورن (به انگلیسی: Alex Faickney Osborn) (۲۴ می ۱۸۸۸ - ۵ می ۱۹۶۶) کارشناس تبلیغات و مبتکر تکنیک طوفان فکری است که در زمینه خلاقیت کاربرد دارد.

طوفان فکری[ویرایش]

طوفان فکری یا به تعبیر بهتر بارش افکار، برای نخستین بار توسط «الکس آزبورن»، مدیر تبلیغاتی آمریکایی و در کتاب «Applied Imagination» معرفی گردید. وی رویکردی ساده مبتنی بر «مشارکت تمامی افراد» و «تفکر غیرمستقیم»، برای حل مسائل را بکار گرفت. این رویکرد، می‌تواند افراد را به تولید ایده‌هایی ترغیب نموده که شاید در ابتدای امر، احمقانه به نظر برسند. با کمی دست‌کاری و تغییر این ایده‌های اولیه و یا جرقه‌های ناشی از آن‌ها در ذهن سایر افراد تیم، راه‌حل‌های خلاقانه و بدیعی برای مسئله خلق می‌گردند. در این فرآیند، ذهن افراد باز شده و از زندان متعارف تفکرشان رها می‌شوند.[۱]

قواعد اجرای طوفان فکری[ویرایش]

در اجرای یک جلسه‌ی طوفان فکری، رعایت 4 قاعده‌ی اساسی بسیار مهم و ضروری است، قواعدی که موجب بروز خلاقیت در اعضای گروه می‌شود و هیچ‌گونه محدودیتی برای ارائه‌ی نظرات مختلف ایجاد نمی‌کند.

  • هیچ‌گونه قضاوتی در مورد پیشنهادهای مطرح‌شده انجام نمی‌شود. بهتر است به‌جای قضاوت و انتقاد، به توسعه و بهبود نظرات فکر کنیم، که موجب باز شدن ذهن افراد می‌شود و می‌توان به تعداد زیادی راه‌حل خلاقانه و جدید دست یافت.
  • همه‌ی ایده‌ها، حتی آن‌هایی که به نظر پوچ و غیرعملی می‌رسند، مورد استقبال قرار می‌گیرند. ممکن است این ایده‌ها رویکردهای جدیدی را برای حل مسئله باز کنند و حتی منجر به راه‌حل‌های بهتری نسبت به ایده‌های معمولی شوند.
  • کمیت ایده‌ها بسیار مهم است، هر چه تعداد ایده‌های مطرح‌شده بیشتر باشد، احتمال ظهور راه‌حل‌های مفید و کارگشا بیشتر می‌شود.
  • اعضای تیم باید علاوه بر نقش خود در ایجاد ایده‌ها، به ترکیب ایده‌های دیگر و اصلاح آن‌ها نیز ترغیب شوند. می‌توان با ترکیب دو ایده‌ی خوب، به یک ایده‌ی کامل‌تر رسید.[۲]

اصل طلایی آزبورن[ویرایش]

یکی از مهم ترین اصولی که در دنیای طراحی و ایده‌پردازی الکس آزبورن بیان کرد اصل کمیت است که به اصل طلایی آزبورن معروف است:

«کمیت ایده‌ها به کیفیت آنها منجر خواهد شد.» بدین معنا که زمانی که ایده‌های بیشتری وجود دارد به زودی شما توان ترکیب و انتخاب بهترین ایده را خواهید داشت لذا اولین ایده بهترین ایده نخواهد بود!

از دیگر انقلاباتی که آزبورن در نوع نگرش به طراحی و ایده‌پردازی ایجاد کرد فهم این موضوع بود که ایده‌پردازی با یک جریان هم‌افزایی به مرزهای جدیدی وارد می‌شود. اینجا می‌توانید از قوه‌ خلاقیت همه‌ اعضای گروه و انبوه تجارب آنها بهره ببرید. وقتی یکی از اعضا در ایده‌ای به بن‌بست می‌رسد، خلاقیت و تجربه یک نفر دیگر می‌تواند به توسعه‌ ایده او کمک کند. در طوفان‌ فکری می‌شود ایده‌ها را بیش‌تر و بهتر از طوفان فکریِ فردی بسط داد.

امتیاز دیگر طوفان فکری گروهی این است که همه احساس می‌کنند نقشی در رسیدن به راه‌حل داشته‌اند و به‌یاد می‌آورند که بقیه هم ایده‌های بدیعی برای عرضه دارند.[۳]

آثار[ویرایش]

از آثار و کتاب‌های این اندیشمند حوزه ایده‌پردازی که به فارسی ترجمه شده است می‌توان به کتابهای زیر اشاره نمود:

1- پرورش استعداد همگانی ابداع و خلاقیت که نشر نیلوفر در سال 1371 آنرا منتشر کرده است.

منابع[ویرایش]

  1. Doost، Iman Mahdavi. «طوفان فکری؛ ابزاری برای ایده‌پردازی خلاقانه». برنامه تجاری‌سازی فناوری نانو. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۰۵.
  2. «طوفان فکری؛ روشی برای شکوفایی خلاقیت در سازمان». تجارت‌نیوز. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۰۵.
  3. «طوفان فکری چیست و چه کاربردی دارد؟». چطور. ۲۰۱۸-۰۴-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۰۵.