الکترونیک قدرت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الکترونیک قدرت شاخه‌ای از الکترونیک صنعتی است. الکترونیک قدرت مبحثی است متشکل از مهندسی الکترونیک و مهندسی قدرت که در آن عملکرد الکترونیک حالت جامد برای کنترل و تبدیل توان الکتریکی بررسی می‌گردد. به عبارت دیگر الکترونیک قدرت به بررسی استفاده از نیمه هادی‌ها در قدرت می‌پردازد.

کاربردها[ویرایش]

تقریبا تمام منابع تغذیه جدید همچون شارژرها، اینورترها و یو پی اس‌ها از ساختارهای الکترونیک قدرت استفاده می‌کنند. برای مثال شارژر موبایل و لپتاپ، منابع تغذیه کامپیوتر و مانیتور و سیستم‌های قدرت ماشین‌های لباسشویی بر این اساس طراحی و ساخته می‌شوند. در صنعت رایجترین استفاده از الکترونیک قدرت در محرکه‌های با سرعت متغیر موتور القایی است. در سطوح توان بالاتر، الکترونیک قدرت در کاربردهایی مانند انرژی‌های نو و بهینه سازی سیستم قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۱] تریستور ها، ترایاکها و دیاک از جمله قطعات پر کاربرد در این شاخه از الکترونیک می باشند.برای آشنایی بیشتر با این قطعات و چگونگی تست آنها با اهمتر می توانید به مقاله آموزش تست قطعات الکترونیک با اهمتر از سایت مدار سبز مراجعه کنید.

تقسیم بندی[ویرایش]

  • بسته به ورودی و خروجی مبدل‌های الکترونیک قدرت، می‌توان آنها را به چهار دسته تقسیم بندی کرد:
  1. مبدل‌های ac به dc یا یکسوسازها
  2. مبدل‌های dc به dc یا چاپرها
  3. مبدلهای ac به ac (سیکلوکانورترها - مبدلهای ماتریسی)
  4. تبدیل وضعیت در موتورهای چند متغییره مانند شفت سلف

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی [۱] به تاریخ 19 آوریل 2009

2 . م.ه.رشید. الکترونیک صنعتی (مدارات، دستگاه‌ها و کاربرد آن). ترجمهٔ بهزاد قهرمان، علیرضا صداقتی. ویرایش نوع یا شماره ویرایش. چاپ ششم. مشهد: جهان فردا، ۱۳۸۵. صفحه. شابک ‎۸-۴۳-۸۹۰۷-۹۶۴-۹۷۸.