المپیاد کانگورو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری مربوط به المپیاد کانگورو

المپیاد کانگورو یک مسابقه بین المللی ریاضی با شرکت بیش از ۴۰ کشور (از جمله ایران در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰) با ۱۲ مرحله مشارکت از سطح ۱ تا ۱۲ است . این مسابقه معمولا در سومین پنج‌شنبه مارس هر سال برگزار می‌شود . هدف مسابقه کانگورو ترکیبیات و منطق است . نه فقط دانش خالص و عادی . به خاطر افزایش طرفدار و محبوبیت در کشور شرکت‌های شرکت کننده این المپیاد یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین المپیادهای ریاضی شده است . بیش از پنج میلیون دانش آموز(شرکت کننده) از ۴۷ کشور در ۲۰۰۹ هم نشانگر سخنان بالاست .

شکل (قالب) مسابقه[ویرایش]

این مسابقه در ۷۵ دقیقه در قالب تست‌های چند گزینه‌ای اجرا می‌شود . شامل ۳۰ سوال (تا سطح ۴ فقط ۲۵ سوال) در کل در ۳ بخش زیر است :

  • ۳ امتیازی
  • ۴ امتیازی
  • ۵ امتیازی

پنج جواب اند که قطعا فقط یکی از آن‌ها درست است جواب درست اندازه‌ی امتیاز سوال نمره مثبت دارد و جواب غلط هیچ نمره‌ی مثبتی ندارد و یک چهارم امتیاز هم نمره‌ی منفی لحاظ می‌شود هر شرکت کننده در اول مسابقه ۳۰ امتیاز دارد (تا رده چهار ۲۴ امتیاز) پس کم‌ترین نمره در پایان آزمون صفر خواهد بود و بیشترین نمره و امتیاز ۱۵۰ است (تا مرحله(سطح) چهار ۱۲۰ امتیاز) .

جایزه‌ها[ویرایش]

طبیعتا کسب و جمع کردن امتیاز ارتباط مستقیمی با جایزه‌ی نهایی دارد . کانگورو به مدرسه جایزه ویژه ((بهترین پرش کانگورو)) را به بهترین امتیاز گیرنده در آن مدرسه می‌دهد

منابع[ویرایش]

  • ویکی پدیای انگلیسی [۱]