المپیاد کانگورو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری مربوط به المپیاد کانگورو

المپیاد کانگورو یک مسابقه بین‌المللی ریاضی با شرکت بیش از ۴۰ کشور (از جمله ایران در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰) با ۱۲ مرحله مشارکت از سطح ۱ تا ۱۲ است. این مسابقه معمولاً در سومین پنج‌شنبه مارس هر سال برگزار می‌شود. هدف مسابقه کانگورو ترکیبیات و منطق است. نه فقط دانش خالص و عادی. به خاطر افزایش طرفدار و محبوبیت در کشور شرکت‌های شرکت کننده این المپیاد یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین المپیادهای ریاضی شده است. بیش از پنج میلیون دانش آموز (شرکت کننده) از ۴۷ کشور در ۲۰۰۹ هم نشانگر سخنان بالاست.

شکل (قالب) مسابقه[ویرایش]

این مسابقه در ۷۵ دقیقه در قالب تستهای چند گزینه‌ای اجرا می‌شود. شامل ۳۰ سؤال (تا سطح ۴ فقط ۲۵ سؤال) در کل در ۳ بخش زیر است:

  • ۳ امتیازی
  • ۴ امتیازی
  • ۵ امتیازی

پنج جواب اند که قطعاً فقط یکی از آن‌ها درست است جواب درست اندازهٔ امتیاز سؤال نمره مثبت دارد و جواب غلط هیچ نمرهٔ مثبتی ندارد و یک چهارم امتیاز هم نمرهٔ منفی لحاظ می‌شود هر شرکت کننده در اول مسابقه ۳۰ امتیاز دارد (تا رده چهار ۲۴ امتیاز) پس کم‌ترین نمره در پایان آزمون صفر خواهد بود و بیشترین نمره و امتیاز ۱۵۰ است (تا مرحله (سطح) چهار ۱۲۰ امتیاز).

جایزه‌ها[ویرایش]

طبیعتاً کسب و جمع کردن امتیاز ارتباط مستقیمی با جایزهٔ نهایی دارد. کانگورو به مدرسه جایزه ویژه «بهترین پرش کانگورو» را به بهترین امتیاز گیرنده در آن مدرسه می‌دهد

منابع[ویرایش]