اف‌ژ ۴۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اف‌جی ۴۲)
پرش به: ناوبری، جستجو
اف‌جی ۴۲

اف‌ژ ۴۲ (به آلمانی: Fallschirmjägergewehr 42 تفنگ چترباز ۴۲) نوعی تفنگ اتوماتیک و مسلسل سبک ساخت آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم و به طور اختصاصی برای استفاده در بخش هوابرد بود. طراحی این سلاح در سال ۱۹۴۱ انجام و در سالهای بعد به مقدار محدود تولید شد و تا پایان جنگ مورد استفاده بود. این سلاح یکی از سلاح‌های مدرن جنگ جهانی دوم به حساب می‌آمد. این اسلحه از خانوادهٔ سلاح موزر کارابینر میباشدبا این تفاوت کهاف‌ژ ۴۲ بسیار سبک تر و همچنین با لگد کمتر نسبت به کارابینر است.

استفاده در عملیات کرت و ایچه[ویرایش]

در سال ۱۹۴۱ نیروی هوایی آلمان (لوفت وافه) درخواستی مبنی بر تولید سلاح دستی برای سربازان چتر باز به شرکت آلمانی Erprobungsstelle داد. در زمان قبل از تولید این سلاح، افراد لوفت وافه از سلاح کارابینر ۹۸ استفاده می‌کردند. به همین دلیلFG ۴۲ به سرعت توسط شرکت ذکر شده تولید و جایگزین سلاح کارابینر ۹۸ شد. از این سلاح در عملیات کرت توسط نیروهای هیر استفاده شد. در این نبرد، هر کدام از چتر بازهای آلمانی یک FG ۴۲ در اختیار داشتند. اسلحه‌های آنها با زنجیری به لباس چتر بازان هیر متصل بود تا اسلحه را از دست ندهند! در عملیات کرت بنا بر دلایل گوناگون این سلاح‌ها موفق ظاهر نشدند و شکست سنگینی به آلمان وارد شد و چتر بازان بسیاری کشته شدند. یکی از این دلایل این بود که سلاح‌های استفاده شده از سوی متفقین در این نبرد برد بیشتری نسبت به FG ۴۲ داشتند. تجربه نبر کرت نشان داد که FG ۴۲ سلاح مناسبی برای عملیات هوابرد نیست. از این پس سلاح در عملیات‌های پیاده‌نظام شرکت داشت. یکی دیگر از موارد استفاده از این سلاح عملیات نجات بنیتو موسولینی و خارج کردن او از ایتالیا بود که به عملیات ایچه معروف است. در این عملیات، کماندوهای آموزش دیدهٔ آلمانی سعی در نجات بنیتو موسولینی از دست متفقین و به خصوص نیروهای آمریکایی داشتند. این عملیات در سپتامبر سال ۱۹۴۳، توسط نیروهای چتر بازوافن اس اس و به دستور مستقیم آدولف هیتلر انجام شد. فرماندهی این عملیات بر عهدهٔ گروهبان اتو هارالد مورس بود.

تولید[ویرایش]

قبل از تولید انبوه این سلاح نمونه‌های زیادی طراحی و آزمایش شد تا بتواند نیازهای سربازان را بر آورده کند. در تولید این سلاح، آلیاژی از نیکل و منگنز به طور فراوان استفاده می‌شد. سیستم سلاح نیز به طور مداوم تغیر می‌کرد و پیشرفته تر می‌شد. با نزدیک شدن به پایان جنگ تعدادی از این طرح‌ها حتی به مرحله تولید نیز نرسید. BD ۴۲آخرین و پیشرفته ترین نمونه طراحی شده از این سلاح بود که به صورت نیمه اتوماتیک در آمده بود.BD ۴۲ به مرحلهٔ تولید انبوه نرسید و فقط تعداد بسیار اندکی از آن تولید شد

پیکربندی[ویرایش]

  • وزن:۴٫۲ کیلوگرم
  • طول:۹۷ سانتی متر
  • نزخ آتش:۹۰۰ باز در دقیقه
  • سرعت:۷۴۰ متر بر ثانیه
  • محدودهٔ موثر (برد):۵۰۰ متر

منابع[ویرایش]