اسیلاتور (تحلیل تکنیکال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اسیلاتور (به انگلیسی: Oscillator (technical analysis)) یک اندیکاتور در تحلیل تکنیکال است که در طول زمان بالا و پایین یک خط مرکزی و بین ۲ حد بالایی و پایینی نوسان می‌کند. از اسیلاتورها برای تعیین سطوح بیش خرید و بیش فروش استفاده می‌شود.

درتحلیل تکنیکال از اندیکاتورها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تحلیل بازار استفاده می‌شود. اندیکاتورها با توجه به نحوه ساختشان انواع مختلفی دارند. دسته ای از اندیکاتورها دارای حد بالا و حد پایین هستند که معمولاً حد بالا ۱۰۰ و حد پایین آنها ۰ می‌باشد. به دسته از اندیکاتورها اسیلاتور گفته می‌شود.

اسیلاتورها چگونه کار می‌کنند[۱][ویرایش]

اسیلاتورها به‌طور معمول همراه با سایر شاخص‌های تحلیل تکنیکال برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات استفاده می‌شوند. تحلیلگران اسیلاتورها را زمانی مورد استفاده قرار می‌دهند که نتوانند به راحتی روند مشخصی را در قیمت پیدا کنند. به عنوان مثال وقتی سهام به صورت افقی یا ساید معامله می‌شود.

نحوه خواندن اسیلاتورها[ویرایش]

هر اسیلاتور یک خط میانی دارد که عبور از آن به سمت بالا به معنای صعودی بودن روند قیمت و عبور آن از خط میانی به سمت پایین به معنای نزولی بودن روند قیمت می‌باشد. علاوه بر خطوط میانی هر اسیلاتور ۲ سطح بیش خرید و بیش فروش دارد که بسته به نوع اسیلاتور مقدار آن متفاوت است. عبور قیمت از سطح بیش خرید (سطح بالایی) به معنای تمایل بازار برای پرداخت بهایی بیش قیمت چند وقت اخیر کالا می‌باشد و به منزله سیگنال فروش است و عبور قیمت از سطح بیش فروش (سطح پایینی) به پایینتر به معنای تمایل بازار برای فروش کالا به بهایی کمتر از قیمت چند وقت اخیر می‌باشد و سیگنال خرید است.[۲]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Oscillator (technical analysis)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳ آوریل ۲۰۲۰.

  1. «اسیلاتورها و طرز کار در تحلیل تکنیکال بازار سرمایه».
  2. «ترکیب طلایی اندیکاتورها».