استاکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برای مفهوم واژه به آزار تعقیب نگاه کنید.
استاکر
Stalker poster.jpg
پوستر فیلم
کارگردانآندری تارکوفسکی
نویسندهبوریس و آرکادی استروگاتسکی
بازیگرانالکساندر کایدانوفسکی
آناتولی سولونیتسین
نیکولای گرینکو
موسیقیادوارد آرتمیف
تاریخ‌های انتشار
  • مه ۱۹۷۹ (۱۹۷۹-05)
مدت زمان
۱۶۳ دقیقه
کشوراتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
زبانروسی

استاکر (اِستالکر – به روسی: Сталкер) فیلمی است روسی محصول سال ۱۹۷۹ و ساختهٔ آندری تارکوفسکی در سبک علمی-تخیلی پسارستاخیزی. فیلم اقتباسی آزاد از رمان گردش کنار جاده اثر برادران استروگاتسکی است، تلفیقی است از المانهای ژانر علمی-تخیلی با موضوعات دراماتیک روانشناختی و فلسفی. عنوان فیلم به روسی Сталкер است که معنی تعقیب‌کننده آزاردهنده می‌دهد. این فیلم با نام منطقه به فارسی دوبله شده است.

داستان[ویرایش]

استاکر داستان منطقه‌ای اسرارآمیز در دنیایی پس از فاجعه است. در منطقه محلی وجود دارد که مردم باور دارند در آن عمیق‌ترین آرزوهای قلبی فرد برآورده می‌شوند. داستان فیلم تلاش دنبال‌گر (استاکر) برای رساندن دو مسافر به این محل است.

بازیگران[ویرایش]

ساخت[ویرایش]

نویسندگی[ویرایش]

فیلم برداشت آزادی از رمانِ «گردش کنار جاده» نوشتهٔ بوریس و آرکادی استروگاتسکی است. تارکوفسکی بعد ازخواندن رمان، بلافاصله آن را به دوستِ فیلمسازش میخائیل کالاتازوف پیشنهاد می‌دهد تا اگر علاقه‌مند بود براساسش فیلمی بسازد. کالاتازوف بعد از این‌که نتوانست حق ساختِ فیلم براساس رمان را برای خودش بخرد، پروژهٔ ساخت فیلم را کنار می‌گذارد. بعدها علاقهٔ خودِ تارکوفسکی به اقتباسِ از رمان و بسطِ مضمون‌اش بیشتر می‌شود. او امیدوار است با این مضمون، فیلمی بسازد که به وحدتِ سه‌گانهٔ کلاسیک (وحدت زمان، مکان و موضوع) وفادار باشد.

فیلم ساخته شده محصول مشترک شوروی سابق و آلمان شرقی است. فیلمبرداری آن از سال ۱۹۷۷ آغاز گردید و در سال ۱۹۷۹ به نمایش گذاشته شد. تارکوفسکی پس از خواندن داستان برادران استروگاتسکی، به توانش و بالقوگی «کنش پیوسته و مفصل آن اشاره کرد که در عین حال متعادل و کاملاً آرمانی است و هم چنین فراتجربی، پوچ و مطلق».

موسیقی متن[ویرایش]

تار آذربایجانی که در موسیقی زمینهٔ استاکر استفاده شده‌است.

موسیقی متن فیلم توسط ادوارد آرتمیف نوشته شده است. از تار آذربایجانی در تم موسیقی استفاده شده است.

استقبال[ویرایش]

جوایز[ویرایش]

این فیلم برندهٔ جایزهٔ جایزه کلیسای جهانی در جشنواره کن شده‌است. همچنین جایزهٔ هیئت داوران-تقدیر ویژه در فانتاسپورتو، پرتغال به این فیلم اهدا شده‌است.

منابع[ویرایش]

  • صفحهٔ فیلم در IMDb
  • عناصر سینمای آندری تارکوفسکی، نوشته رابرت برد، ترجمه مهران صفوی و میلاد میناکار، نشر مرکز ۱۳۹۳