استارتاپ استودیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

استارتاپ استودیو (به انگلیسی: Startup studio) که با نام کارخانه استارتاپ یا استودیوی سرمایه‌گذاری نیز شناخته می‌شود یک شرکت با هدف ایجاد چندین شرکت فناورانه به‌طور متوالی است. از این سبک ایجاد تجارت به عنوان کارآفرینی موازی یاد می‌شود. استارتاپ استودیو از ابتدای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها با نظارت و سرمایه‌گذاری به رشد و توسعه آن‌ها کمک می‌کند و فراتر از عرضه محصول در تمامی مراحل به راهنمایی شرکت تازه تأسیس می‌پردازد. استارتاپ استودیو بنیان‌گذاران داخلی و خارجی را با مشاوره سطح بالا و پشتیبانی گسترده حمایت می‌کند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

اولین مرکز رشد با نام Idealab را کارآفرینی مشهور به نام بیل گروس در سال ۱۹۹۶ تأسیس کرد، این مرکز رشد ۷۵ شرکت را راه‌اندازی کرده‌است. این مرکز با هدف ارزیابی ایدهای مختلف و تبدیل بهترین آن‌ها به شرکت‌های جدید با جذب سرمایه‌گذاری مالی و انسانی آغاز به کار کرد.[۲]

فرایند تشکیل استارتاپ استودیوها از سال ۲۰۰۸ آغاز شده‌است. این روند تا سال ۲۰۱۳ به کندی طی شده و یکباره از سال ۲۰۱۳ تا امروز تعداد استارتاپ استودیوهای ایجاد شده در جهان افزایش قابل توجهی داشته‌است. روند استودیوی استارتاپ تقریباً از سال ۲۰۰۸ شروع به جنبش کرده بود. امروزه بیش از ۱۰۰ استارتاپ استودیو در سراسر جهان وجود دارد.

انواع[ویرایش]

استارتاپ استودیو انواع مختلفی دارد.

استودیوهای «سازنده»[ویرایش]

یک استارتاپ استودیوی سازنده بیشتر بر ایده‌های داخلی برای ایجاد و توسعه یک شرکت تمرکز دارد.[۳] نمونه‌های قابل توجه این مدل Atomic ,[۴] Pioneer Square Labs ,[۵] Rocket Internet و eFounders هستند.[۶]

استودیوهای «سرمایه گذار»[ویرایش]

استارتاپ استودیوهای سرمایه‌گذاری بر سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های خارجی که در مراحل اولیه رشد خود هستند تمرکز دارند. آن‌ها با ارائه سرمایه و تخصص به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند تا رشد کنند. Studios Betaworks و Scienceو Inc. در این گروه قرار می‌گیرند.

بررسی اجمالی[ویرایش]

مدل تجاری[ویرایش]

استارتاپ استودیوها اغلب با مرکز رشد استارتاپ و شتاب‌دهنده راه اندازی یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری عملیاتی اشتباه گرفته می‌شوند.

استارتاپ استودیو با سه ویژگی شناخته می‌شود.

  • فعالیت استارتاپ استودیوها معطوف به ایجاد استارتاپ است.
  • استارتاپ استودیوها به‌طور متوالی استارتاپ جدید ایجاد می‌کنند و پس از طی دوره‌ای این شرکت‌های جدید از آن خارج می‌شوند.
  • استارتاپ استودیوها زیرساختی کارآمد برای سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها ایجاد می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Kronenberger, Craig (2021-02-23). "How the Startup Studio Business Model Is Changing the Startup Economy as We Know It". Medium (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-10.
  2. "Bill Gross: A Devotion to New Ideas | Stanford eCorner". ecorner.stanford.edu. Retrieved 2016-08-29.
  3. Diallo, Ali (January 18, 2015). "How 'venture builders' are changing the startup model". VentureBeat. Retrieved 2016-05-09.
  4. Geron, Tomio (2017-01-23). "Atomic, With First Fund, Looks to Upend Venture-Capital Model". Wall Street Journal (به انگلیسی). ISSN 0099-9660. Retrieved 2017-07-27.
  5. "Pioneer Square Labs Grabs $12.5M To Dream Up, Then Kill Off Or Spin Out Startups". TechCrunch (به انگلیسی). Retrieved 2019-01-05.
  6. "eFounders unveils its next batch of enterprise SaaS startups". TechCrunch (به انگلیسی). Retrieved 2020-12-11.