پرش به محتوا

آرگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ارقان)

آرگان
برگ‌ها و میوه‌های نارس آرگان
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: اریکال
تیره: چیکوها
سرده: Argania
Roem. & Schult.
گونه: A. spinosa
نام دوبخشی
Argania spinosa
Argania spinosa

آرگان یا اَرگان (به عربی مغربی: أرݣان) (نام علمی: Argania spinosa) گونه‌ای درخت بوم‌زاد درهٔ سوس در جنوب غربی کشور مراکش است.

آرگان ۸ تا ۱۰ متر بلند می‌شود و ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال عمر می‌کند. درخت آرگان در ۳۰ سالگی میوه می‌دهد. شهرت این درخت به خاطر روغن میوهٔ آن است.

بذر درخت آرگان[ویرایش]

میوهٔ آرگان دارای ۲ تا ۴ سانتیمتر طول و ۱٫۵ تا ۳ سانتیمتر عرض است که پوستی ضخیم داشته و دارای مزه ای تلخ است. این پوست تلخ، گوشتی شیرین را احاطه کرده‌است.

سؤالی که شاید برای شما هم پیش بیاید این است که بذر آرگان، این میوهٔ گران‌بها از کجا به وجود می‌آید؟

من هم باورم نمی شد اما، میوهٔ آرگان، دارای یک بذر کوچک و روغنی است؛ و بذر درخت آرگان از دل همین میوه به دست می‌آید. سخت‌ترین کار در طول فرایند خارج کردن روغن آرگان، خارج کردن بذر آرگان از دل میوه است، در این مرحله میوه‌ها به صورت دستی شکاف داده شده و بذر خارج می‌شود.[۱]

کاشت درخت آرگان[ویرایش]

این گیاه دارای ریشه‌های بسیار قوی است که می‌تواند شرایط سخت و کم‌آب بیابان را تحمل کند. این درخت مقاومت بسیار زیادی به شرایط خشکی، گرمای شدید و خاک‌های فقیر از نظر مواد غذایی دارد

بهترین رشد را در شرایط آفتاب کامل دارد. حدود یک سال طول می‌کشد تا میوه‌ها بالغ شوند. این میوه‌ها در ماه‌های جون تا ژوئیه (یک سال پس از گلدهی) می‌رسند.

درخت آرگان.

منابع[ویرایش]

  1. همه چیز در مورد بذر درخت آرگان و نحوه کاشت این درخت. «روغن آرگان». ملک بایو. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۲۲.