اردک سوت‌زن صورت‌سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اردک سوت‌زن صورت‌سفید
Dendrocygna viduata upright.jpg
اردک سوت‌زن صورت‌سفید
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: اردکیان
زیرخانواده: اردکیان سوت‌زن
سرده: اردکان سوت‌زن
Species: D. viduata
نام علمی
Dendrocygna viduata
لینه، ۱۷۶۶

اردک سوت‌زن صورت‌سفید (نام علمی: Dendrocygna viduata) گونه‌ای اردک سوت‌زن است که در مناطق شبه‌صحرایی در صحرای بزرگ آفریقا و بیشتر آمریکای جنوبی زندگی و تخم‌گذاری می‌کند. این جانور بسیار اجتماعی است و در مناطق مشخصی گروه‌هایی با هزاران عدد از آن‌ها یافت می‌شوند. همان‌گونه که از نام این اردک بر می‌آید، پرهای سر آن‌ها دارای الگویی به رنگ سفید هستند که تا بخشی از گردن پیش می‌رود.

توصیف ظاهری[ویرایش]

اردک سوت‌زن صورت‌سفید نوک دراز و قهوه‌ای رنگی دارد با سری بلند و پاهای دراز. صورت و تاج در این اردک به رنگ سفید هستند و سر در انتهای خود سیاه‌رنگ است. پشت و باله آن به رنگ قهوه‌ای تیره و سیاهند و بخش‌های زیرین بدن پرهای دورنگ با چیرگی رنگ سفید دارند. پرهای گردن نیز به رنگ بلوطی هستند.

گستره و پراکندگی[ویرایش]

گستره این جانور در دریاچه‌ها و آبگیرهای پشت سدهایی است که دارای گیاهان زیرآبی مناسب برای تغذیه باشند. این اردک از ریشه این گیاهان و تخمشان تغذیه می‌کند. این اردک‌ها به فراوانی یافت می‌شوند و اغلب یکجانشین هستند مگر جابجا شدن‌های محلی که به ۱۰۰ کیلومتر یا بیشتر می‌رسد.

تخم‌گذاری[ویرایش]

اردک‌های سوت‌زن صورت‌سفید در بستری از تکه چوب‌ها در نزدیکی سطح زمین و گاه درون سوراخ‌های تنه درختان لانه‌سازی و تخم‌گذاری می‌کنند. آن‌ها در هر بار تخم‌گذاری میان ۸ تا ۱۲ تخم می‌گذارند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International 2012, [/apps/redlist/details/100600352/0 Dendrocygna viduata] Check |نشانی= value (help), IUCN Red List of Threatened Species 2012, retrieved 12 July 2012

پیوند به بیرون[ویرایش]