احادیث و قصص مثنوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
احادیث و قصص مثنوی
Ahadis2.jpg
تصویر جلد کتاب
نویسنده(ها)بدیع‌الزمان فروزانفر
کشورتهران
زبانفارسی
مجموعهاحادیث مثنوی
و مآخذ قصص و تمثیلات مثنوی
موضوع(ها)تفسیر احادیث
و قصص مثنوی مولوی
ناشرامیرکبیر
تاریخ نشر
۱۳۷۶
شمار صفحات۷۵۵
شابکشابک ‎۹۶۴−۰۰−۰۲۷۸-X

احادیث و قصص مثنویعنوان دو کتابی است به نام‌های «احادیث مثنوی» و «مآخذ قصص و تمثیلات مثنوی» که توسط بدیع‌الزمان فروزانفر نوشته شده و توسط حسین داودی به صورت مجموعه و در یک جلد با ترجمه متون عربی در سال ۱۳۷۶ در انتشارات امیر کبیر چاپ شده‌است.

موضوع

تنظیم‌کننده و مترجم این اثر در مقدمه کتاب می‌نویسد:

این مجموعه شامل احادیث، قصص و تمثیلاتی است که صریحاً یا به اشاره در مثنوی شریف آمده است. این آمیختگی شگرفت عرفان با معارف اسلام و تبلور یافتنش در قالب مثنوی موجب شده است که هم اندیشه‌های بلند مولوی به خلود و جاودانگی رسد و هم به تبع آن زبان و ادب فارسی بیش از پیش غنای فرهنگی یابد.

ساختار

چاپ اول کتاب در سال ۱۳۷۶ خورشیدی در قطع وزیری متوسط با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه در انتشارات امیرکبیر انجام شده‌است. کتاب دارای ۷۵۵ صفحه و با سه مقدمه که یکی از مترجم و دو مقدمه از نویسنده هر دو کتاب است شروع می‌شود. قسمت متن شامل احادیث و قصص دفترهای ششگانه مثنوی است و در انتها فهرست کاملی شامل فهرست‌های تفضیلی و موضوعی و الفبایی دارد، همچنین فهرست‌های تکمیلی شامل اشخاص و مکان‌ها و کتاب‌ها نیز وجود دارد.

منابع

  • فروزانفر، بدیع‌الزمان (۱۳۷۶). احادیث و قصص مثنوی. یک. ترجمهٔ حسین داودی. تهران: امیر کبیر. ص. ۷۵۵. شابک ۹۶۴-۰۰-۰۲۷۸-X.
  • «احادیث و قصص مثنوی: (تلفیقی از دو کتاب "احادیث مثنوی" و مآخذ قصص و تمثیلات مثنوی")». کتابخانه دانشگاه صنعتی شریف.[پیوند مرده]