ابراهیم بن شیبان کرمانشاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ابراهیم‌بن‌شَیبان کرمانشاهی یا ابواسحاق ابراهیم‌بن‌شَیبان قرمیسینی، از صوفیان ایرانی اهل تسنن سدهٔ چهارم هجری قمری بود.[۱] او را با القابی چون شیخ‌الجبل و شیخ‌الصوفیه نیز می‌شناخته‌اند.[۲] در مورد زندگی او چیزی جز نوشتارهای پراکنده در دست نیست اما درگذشت او را بین سال‌های ۳۳۰ تا ۳۴۸ هجری قمری دانسته‌اند.[۱] عطار نیشابوری[۳] و برخی از منابع دیگر، درگذشت او را به سال ۳۳۷ هجری قمری ذکر کرده‌اند.[۴]

زندگی[ویرایش]

عبدالرحمن جامی در کتاب نفحات‌الانس، او را از طبقهٔ رابعهٔ صوفیان دانسته و کنیت او را ابواسحاق ذکر کرده‌است و گفته که از یاران ابوعبدالله مغربی و ابراهیم خوّاص بوده و وی را صاحب مقاماتی در ورع و تقوا دانسته‌است.[۵] به لحاظ طریقت و سلوک فکری و عملی، پیروِ سلسله‌های کمیلیه، طیفوریه و سلسلهٔ حسن بصری بوده‌است.[۲]

او سفرهای بسیاری به کشورهای اسلامی داشته و سال‌های بسیاری را در عراق، مکه، حجاز، شام، شمال آفریقا و مصر گذراند.[۶]

ابوالقاسم نصرآبادی و ابوزید مرغزی (مروزی) از معروفترین شاگردان و مریدان ابراهیم‌بن‌شیبان کرمانشاهی بوده‌اند.[۷]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ محمدعلی سلطانی، تاریخ تسنن در کرمانشاه، صفحهٔ ۲۲.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ روح‌الله بهرامی، شیخ‌الصوفیه و حجه‌الجبال: جستاری در احوالات و حیات عرفانی ابراهیم‌بن‌شیبان قرمیسینی، فصلنامهٔ فرهنگ کرمانشاه، صفحهٔ ۱۰۳.
  3. شیخ فریدالدین عطار نیشابوری، تذکره‌الاولیا، صفحهٔ ۴۴۲.
  4. محمد بن أحمد بن عثمان الذهبی، سیر أعلام النبلاء، صفحهٔ ۳۹۳.
  5. نورالدین عبدالرحمن جامی، نفحات الانس، صفحهٔ ۲۲۰.
  6. روح‌الله بهرامی، شیخ‌الصوفیه و حجه‌الجبال: جستاری در احوالات و حیات عرفانی ابراهیم‌بن‌شیبان قرمیسینی، فصلنامهٔ فرهنگ کرمانشاه، صفحهٔ ۹۸.
  7. روح‌الله بهرامی، شیخ‌الصوفیه و حجه‌الجبال: جستاری در احوالات و حیات عرفانی ابراهیم‌بن‌شیبان قرمیسینی، فصلنامهٔ فرهنگ کرمانشاه، صفحات ۱۰۵ و ۱۰۶.

منابع[ویرایش]