آیفون تصویری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مانیتور داخلی یک آیفون تصویری
شستی زنگ و دوربین بیرونی

دربازکن تصویری یا آیفون تصویری نوعی در بازکن است که در مجموعه‌های مسکونی یا تجاری نصب می‌شود تا تأمین‌کننده زنگ در، مکالمه و بازکننده در باشد. مشخصه این وسیله آن است که شخص می‌تواند فرد پشت در را ببیند و تنها اگر مایل باشد در را بر او باز کند. در بازکن‌های تصویری از لحاظ صفحه نمایش به دو نوع سیاه سفید و رنگی در سایزهای ۴٫۳ اینچ ۴ اینچ و ۷ اینچ و۱۰اینچ به بازار عرضه می‌شوند. سیستم‌های ارتباطی که ما به آن‌ها آیفون تصویری می‌گوییم، مکمل آیفون‌های صوتی قدیمی می‌باشند. آیفون تصویری می‌تواند علاوه بر اینکه صدا را منتقل کند، تصویر را نیز به مانیتور داخل ساختمان منتقل کند و این امر امنیت را نیز بالا می‌برد. آیفون‌های تصویری جدید و پیشرفته تر معمولاً دارای امکانات مانند ضبط صدا و تصویر و همچنین ارتباط از راه دور هستند که در صورت لزوم کاربر می‌تواند از آن استفاده کند.

قسمت‌های اصلی آیفون تصویری[ویرایش]

  • صفحه فلزی “panel”
  • شیشه محافظ لنز
  • دوربین آیفون
  • LEDهای دریافت‌کننده نور مادون قرمز
  • بلند گو پخش صدا
  • شستی برای زنگ زدن
  • میکروفون برای منتقل کردن صدا
  • پیچ‌های تنظیم دوربین
  • ترمینال‌های اتصال سیم مانیتور
  • سیم اتصال تغذیه

در آیفون تصویری منبع تغذیه مانند آیفون‌های معمولی می‌باشد و دارای خروجی ۱۲ ولت است. قفل در باز کن نیز به دو نوع زنجیری و زبانه‌ای وجود دارد.

قالبیت‌ها کاربری آیفون تصویری[ویرایش]

آیفون‌های تصویری معمولاً از دکمه‌های برای فشردن دکمه زنگ استفاده می‌کنند که با اطلاع به اهالی خانه، امکان بازکردن درب را فراهم می‌کنند. اما در سیستم‌های جدید امکان استفاده از تگ‌ها و کارت خوان‌ها نیز فراهم شده‌است که با قرار دادن کارت بر روی صفحه پنل بیرونی می‌توان درب ورودی را باز کرد.

حافظه[ویرایش]

حافظه در آیفون‌های تصویری آیتمی مهم محسوب می‌شود چرا که یکی از امکانات مهم در دربازکن‌های تصویری داشتن قابلیت ذخیره‌سازی تصویر و فیلم می‌باشد. گروهی از آیفون‌های تصویری که دارای حافظه می‌باشند دارای حافظه داخلی می‌باشد و توانایی ذخیره‌سازی تصویر را دارند. در گروهی دیگر از دربازکن‌های تصویری علاوه برداشتن حافظه داخلی، با افزودن حافظه خارجی یا کارت حافظه قابلیت ذخیره‌سازی تصویر را افزایش می‌دهد و توانایی ذخیره‌سازی فیلم‌های ۱۵ ثانیه ای را ایجاد می‌کند.

قابلیت انتقال تماس[ویرایش]

قابلیت انتقال تماس یا ترانسفر تماس زمانی کارایی دارد که شما در منزل یا محل سکونت خود نباشید و با استفاده از این قابلیت می‌توانید مانند انتقال تماس زنگ واحد خود را به واحد دیگری انتقال دهید. به‌طور مثال اگر کسی برای مراجعه به شما زنگ واحد شما را بزند و شما در منزل یا محل کار نباشید زنگ واحد دیگری را که شما انتخاب کردید به صدا در می‌آید و به جای شما پاسخگو می‌شوند. آیفون تصویری تکنما پرچمدار انتقال تماس در بین انواع ایفون‌های تصویری می‌باشد البته بالاترین کیفیت صدا در زمان انتقال تصویر نیز در تولیدات برند تکنما وجود دارد.

قابلیت ارتباط بین واحدها[ویرایش]

قابلیت ارتباط داخلی یا اینترکام به توانایی در آیفون‌های تصویری گفته می‌شود که قابلیت ایجاد ارتباط با سایر واحدها را داشته باشد. این یعنی بعضی از مانیتورهای درب بازکن رنگی قابلیت ایجاد ارتباط صوتی را با واحد نگهبانی یا یار واحدهای دیگر را دارند و این تماس به مانند تلفن فقط یک تماس صوتی می‌باشد.

پشتیبانی از سیستم دو پنلی[ویرایش]

سیستم دو پنلی در آیفون تصویری به این معنی است که که دربازکن‌های تصویری امکان بازکردن دو درب ورودی را با یک دربازکن تصویری داشته باشند. پنل همان زنگ درب ورودی می‌باشد که با استفاده از این قابلیت می‌توانید اگر منزل یا محیط اداری شما دارای دو درب باشد دو درب ورودی را بتوانید مدیریت کنید. قابلیت استفاده از پنل دوم آیتمی مهم برای فروش برند تابا الکترونیک و آیفون‌های تصویری سیماران و دربازکن‌های سوزوکی و الکتروپیک است. چرا که اگر منزل یا محل کار شما دارای یک درب ورودی باشد می‌توانید با استفاده از این سیستم یک دوربین مدار بسته نیز نصب نمایید و فقط تصویر دوربین را به صورت لحظه ای می‌توانید ببینید و به صورت کلی قابلیت ذخیره‌سازی تصاویر این دوربین‌ها برای دربازکن‌های تصویری وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]