آیفون تصویری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آیفون تصویری ( آریوتـــک )
آیفون تصویری به سیستم ارتباطی گفته می شود که علاوه بر ارتباط صدا، تصویر مراجعه کننده به درب منزل از طریق دوربین پنل که معرف به صفحه دم در می باشد به مانیتور داخل انتقال می دهد و حتی در مدل های حافظه دار قابلیت ضبط تصویر مانیتور امکان پذیر می باشد که معمولاً این مدل مانیتور ها در سیستم های قدیمی با اضافه شدن حافظه جانبی و در مانیتورهای جدید با قابلیت وجود سیستم داخلی که بیشتر از بقیه مدل ها کد گذاری شده اند، تولید و عرضه می شوند.

یک آیفون تصویری کامل تشکیل شده است از :
1- پنل که به آن صفحه دم دری هم گفته می شود
2- مانیتور داخل منزل به آن گوشی گفته می شود.
3- منبع تغذیه یا همان ترانس
4- قفل در بازکن
پنل یا صفحه دم دری
در اشکال مختلف موجود می باشند ولی از نظر اجزاء تشکیل دهنده با هم مشترکند همه آنها شامل
1- قاب فلزی که از نظر شکل ظاهری با هم متفاوتند و جنس آنها از آلومینیوم است.
2- شیشه محافظت دوربین که روی قاب فلزی نصب شده است و برای حفاظت در برابر ورود آب به داخل پنل و حفاظت از لنز دوربین در برابر نور شدید خورشید قابل دسترسی نبودن لنز می باشد.
3- مهمترین اجزاء تشکیل دهنده یک پنل دوربین آن می باشد
4- برد صدا که در پنل های تک واحدی و دو واحدی به بالا با هم متفاوتند و عملکرد آنها بجز تقویت صدای رفت و برگشت پنل وظیفه هماهنگ کردن سیستم تصویر و رله در بازکن را دارد
5- بلندگو که برای پخش صدای داخل از مانیتور به دم دری
6- میکروفون برای گیرندگی صدا مراجعه کننده و ارسال آن بعد از تقویت صدا توسط برد صوت به مانیتور
7- شاسی زنگ و سوئیچر که برای برقراری ارتباط توسط مراجعه کننده زده شده که باعث وصل شدن سوئیچر مربوط به آن شاسی پخش صدای زنگ از مانیتور داخل و برقراری ارتباط می شود.(پنل های آریوتک نیازی به سوئیچر ندارد)

مانیتور یا گوشی آیفون( آریوتک فقط سیستم رنگی دارد )
مانیتورها در دودسته رنگی یا سیاه سفید از هم متمایز می شوند قابل ذکر است که بدانیم در یک آیفون تصویری به غیر از دوربین پنل برای رنگی بودن تصویر مانیتور هم باید امکان پخش تصویر را به صورت رنگی داشته باشد معمولاً اجزاء تشکیل دهنده مانیتورها به طور کلی به هم مشابه اند ولی در مانیتور های سیاه وسفید از لامپ تصویر و برد مخصوص لامپ تصویر و در مانیتورهای رنگی از صفحه(ال سی دی) و یاجدیداً (ال ای دی) وبرد مخصوص صفحه کاملاً با هم متفاوتند.

درون مانیتور
1- برد تغذیه سوئیچینگ که دارای ورودی برق 220 ولت و خروجی 14 ولت دی سی می باشد.
2- برد صداکه عملکرد مانیتور توسط برد صدا با هم هماهنگ می شود.
3- صفحه تصویر (ال ای دی)برد تصویر ( در مانیتور سیاه سفید لامپ تصویر)
4- میکروسوئیچ های برقراری تصویری و ارتباط داخلی و باز کردن درب که روی قاب مانیتور نصب شده اند.
5- سیستم های تنظیم نور و کلید خاموش و روشن کردن مانیتور و کم و زیاد صدای زنگ که در زیر قاب مانیتور نصب شده اند.
6- هدست یا همان گوشی مانیتور که درون آن میکروفون و بلندگو تعبیه و برای انتقال ارتباط از این دو قطعه به برد صدا و بعد از طریق سیم مربوط به پنل دم دری استفاده می گردد.
7- قاب گوشی که از جنس پلاستیک می باشد و تمامی این قطعات روی آن سوار می گردد.
منبع تغذیه و یا ترانس
منبع تغذیه وسیله ای است که با ولتاژمورد نیاز پنل دم دری و قفل در بازکن را فراهم و به آنها منتقل می کند (که در آریوتک منبع فقط برای درب بازکن لازم است و بدون آداپتور همه چیز عمل می کند جز باز شدن درب)این دستگاه شامل ورودی 220 ولت (ای سی) همان برق شهر می باشد و دو خروجی که یکی از آنها 12 ولت (دی سی) که به آن 12 ولت مستقیم گفته می شود و یا علامت - و+ مشخص می گردد و خروجی دیگر 14 و 16 ولت (ای سی) که به آن ولتاژ متناوب هم گفته می شودو با علامت مد مشخص شده است وجود دارد. معمولاً این مدل منبع تغذیه ها از ترانس ها ی سیم پیچی شده و یک برد که شامل دیود پل ، خازن و رکلاتور برای تبدیل برق ترانس به 12 ولت (دی سی) تشکیل شده اند.
قفل در بازکن
از این وسیله می توان به عنوان یک وسیله مکانیکی نام برد و شامل قطعات مختلف از جمله ان بو پین – اهرم- فنر ارتجاعی و اجزاء انتقال دهنده انرژی ذخیره شده است در فنر به زنجیر های قفل است در ضمن در قفل ها منزل که جدیداً در بازار ارائه می شوند این سیستم در بازکن تعبیه شده و نیازی به نصب قفل در بازکن نیست و با اتصال سیم برق 16 یا 14( ای سی) سیستم عمل می کند. توضیح اینکه در تمام مدل های آیفون صوتی و تصویری (سیاه سفید و رنگی) منبع تغذیه و قفل در بازکن یکسان بوده و هیچگونه تفاوت ظاهری و عملکردی را هم ندارند.پس شما می توانید از منبع تغذیه و قفل دربازکن آیفون صوتی برای تصویر استفاده کنید.
آیفون تصویری آریوتک به تمامی آیفون های تصویری دیگر نصب می شود(مچ می شود)

آریوتک را در گوکل جستجو کنید

منابع[ویرایش]

  • آریوتک