آلبر اودرزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلبر اودِرزو
Albert Uderzo 2012.jpg
آلبر اودرزو در 2012
زادروز۲۵ آوریل ۱۹۲۷ (۹۲ سال)
فیم (Fismes)
ملیتفرانسوی فرانسه (از ۱۹۳۴)
پیشهنویسنده، نقاش
شناخته‌شده برایطراحی ماجراهای استریکس

آلبر اودِرزو (تلفظ فرانسوی: ​[albɛʁ ydɛʁzo]) طراح کتب مصور فرانسوی، متولد ۲۵ آوریل سال ۱۹۲۷، فردی ایتالیایی الاصل است که خانواده اش به فرانسه مهاجرت کرده بودند و او نیز در فرانسه متولد شد. نام کامل او آلبرتو آلئاندرو اودرزو است.

او نقاش سی و یک جلد از مجموعه ماجراهای آستریکس است و در عین حال نویسنده هفت جلد از آخرین ماجراها نیز می‌باشد. او در بیست و پنجم آوریل سال ۱۹۲۷ به دنیا آمد و فرزند یک ایتالیایی مهاجر به فرانسه بود. او در سال ۱۹۳۴ تابعیت فرانسوی گرفت. اولین آشناییش با کتاب‌های کامیک از طریق داستان‌های میکی موس بود که در مجله پُتی پاریزین Petit Parisien به چاپ می‌رسید. در سال ۱۹۴۰ که او فقط سیزده سال داشت در مؤسسه انتشاراتی پاریس(S.P.E) استخدام شد و در آنجا با اصول حرفه نقاشی و طراحی آشنا شد.

طراحی آستریکس[ویرایش]

او در سال ۱۹۵۵ شخصیت آستریکس را برای اولین بار نقاشی می‌کند. نقاشی آستریکس است که او را به معروفیت امروزی اش می‌رساند.

اولین طراحی‌هایش تقلید از سبک فابل ازوپ که شامل بزغاله و بره و گرگی خیالی بود و در مجله پُتی پاریزین به چاپ رسید. در همین موقع بود که با استاد نقاشی کارتونی آقای کالوو Calvo آشنا شد و او اودرزو را تشویق کرد که حتماً یک طراح و نقاش شود. در طول سال‌های جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش در مزرعه‌ای در بریتانی به کارهایی از قبیل نجاری و تعمیر ویلون و جوشکاری اکسی استیلن پرداخت و در واقع کار نقاشی را کنار گذاشته بود اما رؤیای آن را در سر داشت. در سال ۱۹۴۵ در یک مسابقه طراحی و نقاشی که از طرف Editions du chêne ترتیب داده شده بود شرکت کرد و در این مجله بود که اولین کار کلاسیک او تحت عنوان ماجراهای کلوپینار Les aventures de clopinard یک سال بعد به چاپ رسید.

اودِرزودر همین زمان به پاریس رفت و یکی از نقاشان مجله او کی o.k شد و در آنجا آثار متعددی را خلق نمود مثل: آریس بوک Arys Buck ۱۹۴۶–۴۷ که داستان در مورد یک گلی تسلیم ناپذیر است که احتمالاً جد آستریکس بوده‌است. از آثار دیگر او پرنس رولین Le prince Rollin و بلوا Belloy می‌باشد.

در همین زمان بود که کارهایش را با عنوان Al uderzo

منابع[ویرایش]