آلبرت هوفمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آلبرت هافمن، شیمی دان سوئیسی که داروی توهم زای "ال اس دی" را کشف کرد در اثر سکته قلبی در سن 102 سالگی درگذشت.

این محقق ال اس دی را در سال 1938 در حین آزمایش بر روی قارچی که بر روی غلات رشد می کند، کشف کرد. 

اما او چندی بعد (1943)، به تاثیر روانگردان این دارو پی برد. آلبرت هافمن بعد از این که به طور تصادفی مقداری از ال اس دی را جذب کرد در ارتباط با تاثیرش این چنین گفت: "ال اس دی من را به دنیای رویاها برد. با چشمان بسته تصاویر فوق العاده ای می دیدم که تاب خورده و کج و معوج بود." 

آلبرت هافمن امیدوار بود که این دارو برای درمان بیماری های روانی مانند شیزوفرنی و همچنین کنکاش در نحوه عملکرد ذهن بشر استفاده شود اما ال اس دی به ماده محرک پرطرفدار دهه شصت میلادی تبدیل شد. 

آلبرت هافمن چند سال در آزمایشگاه شرکت دارویی "ساندوز" سرگرم آزمایش بر روی ال اس دی بود که مقداری از آن را که روی انگشتش بود، خورد. 

هافمن در بازگشت به منزلش متوجه شد که حالش تغییر کرده و تصاویری ویژه ای را می بیند که به گفته خودش "تصاویری فوق العاده بود و اشکال عجیب و رنگارنگ داشت." 

این دارو توسط پرفسور تیموتی لیری، از دانشگاه هاروارد رواج پیدا کرد؛ او در ارتباط با ال اس دی از این شعار استفاده می کرد: "روشن شو، سفر کن ، آگاه شو ." 

بسیاری از چهره های سرشناس (مثل استیو جابز و بیل گیتس ) دنیای هنر و همچنین پیروان موج ضد فرهنگ دهه شصت (هیپی ها)، به استفاده از ال اس دی روی آوردند.

اما به مرور خبرهای ناخوشایندی در ارتباط با مصرف این داروی مخدر گزارش شد؛ از جمله اینکه بسیاری از مصرف کنندگان ال اس دی دچار آسیب روانی دائمی شدند. 

از اواخر دهه شصت به بعد بسیاری از کشورها استفاده از ال اس دی را غیرقانونی اعلام کردند.

آلبرت هافمن برای سال های متمادی با ممنوعیت این دارو در کشورهای مختلف مبارزه کرد و همچنان استدلال می کرد که او ال اس دی را برای مصارف درمانی و نه ماده مخدر توهم زا تولید کرده است.