آلبرت اودرزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آلبرت اودرزو طراح کتب کمیک فرانسوی، متولد ۲۵ آوریل سال ۱۹۲۷، فردی ایتالیایی الاصل است که خانواده اش به فرانسه مهاجرت کرده بودند و او نیز در فرانسه متولد شد. نام کامل او آلبرتو آلئاندرو اودرزو است که به صورت مخفف آلبرت اودرزو نامیده می‌شود.

او نقاش سی و یک جلد از مجموعه ماجراهای آستریکس است و در عین حال نویسنده هفت جلد از آخرین ماجراها نیز می‌باشد. او در بیست و پنجم آوریل سال ۱۹۲۷ به دنیا آمد و فرزند یک ایتالیایی مهاجر به فرانسه بود. اولین آشناییش با کتاب‌های کامیک از طریق داستان‌های میکی موس بود که در مجله پتیت پاریسین Petit Parisian به چاپ می‌رسید. در سال ۱۹۴۰ که او فقط سیزده سال داشت در مؤسسه انتشاراتی پاریس(S.P.E) استخدام شد و در آنجا با اصول حرفه نقاشی و طراحی آشنا شد.

طراحی آستریکس[ویرایش]

او در سال ۱۹۵۵ شخصیت آستریکس را برای اولین بار نقاشی می‌کند. نقاشی آستریکس است که او را به معروفیت امروزی اش می‌رساند.

اولین طراحی‌هایش تقلید از سبک aesop` fable که شامل بزغاله و بره و گرگی خیالی بود و در همان مجله به چاپ رسید. در همین موقع بود که با استاد نقاشی کارتونی آقای کالوو Calvoآشنا شد و او اودرزو را تشویق کرد که حتماً یک طراح و نقاش شود. در طول سال‌های جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش در مزرعه‌ای در بریتانی به کارهایی از قبیل نجاری و تعمیر ویلون و جوشکاری اکسی استیلن پرداخت و در واقع کار نقاشی را کنار گذاشته بود اما رؤیای آن را در سر داشت. در سال ۱۹۴۵ در یک مسابقه طراحی و نقاشی که از طرف Editions du chene ترتیب داده شده بود شرکت کرد و در این مجله بود که اولین کار کلاسیک او تحت عنوان Les aventures de clopinard ماجراهای کلوپینارد یکسال بعد به چاپ رسید. در همین زمان به پاریس رفت و یکی از نقاشان مجله او کی o.k شد و در آنجا آثار متعددی را خلق نمود مثل:آریس بوک Arys Buck ۱۹۴۶–۴۷ که داستان در مورد یک گلی تسلیم ناپذیر است که احتمالاً جد آستریکس بوده‌است. از آثار دیگر او پرنس رولین Le prince Rollin و بلوی Belloy می‌باشد.

در همین زمان بود که کارهایش را با عنوان Al uderzo

منابع[ویرایش]