آلبرت اودرزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آلبرت اودرزو طراح کتب کمیک فرانسوی، متولد ۲۵ آوریل سال ۱۹۲۷، فردی ایتالیایی الاصل است که خانواده اش به فرانسه مهاجرت کرده بودند و او نیز در فرانسه متولد شد. نام کامل او آلبرتو آلئاندرو اودرزو است که بصورت مخفف آلبرت اودرزو نامیده می‌شود.او در حال حاضر ۸۲ سال دارد.

او نقاش سی و یک جلد از مجموعه ماجراهای آستریکس است و در عین حال نویسنده هفت جلد از آخرین ماجرا ها نیز می باشد. او در بیست و پنجم آوریل سال 1927 بدنیا آمد و فرزند یک ایتالیایی مهاجر به فرانسه بود. اولین آشناییش با کتابهای کامیک از طریق داستانهای میکی موس بود که در مجله پتیت پاریسین Petit Parisian به چاپ می رسید. در سال 1940 که او فقط سیزده سال داشت در موسسه انتشاراتی پاریس( S.P.E) استخدام شد و در آنجا با اصول حرفه نقاشی و طراحی آشنا شد.

' طراحی آستریکس '[ویرایش]

او در سال ۱۹۵۵ شخصیت آستریکس را برای اولین بار نقاشی می‌کند. نقاشی آستریکس است که او را به معروفیت امروزی اش می رساند.

اولين طراحی هايش تقليد از سبک aesop` fable که شامل بزغاله و بره و گرگی خيالی بود و در همان مجله به چاپ رسيد.در همين موقع بود که با استاد نقاشی کارتونی آقای کالوو Calvoآشنا شد و او اودرزو را تشويق کرد که حتماً يک طراح و نقاش شود. در طول سالهای جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش در مزرعه ای در بریتانی به کارهایی از قبیل نجاری و تعمیر ویلون و جوشکاری اکسی استیلن پرداخت و در واقع کار نقاشی را کنار گذاشته بود اما رویای آن را در سر داشت. در سال 1945 در یک مسابقه طراحی و نقاشی که از طرف Editions du chene ترتیب داده شده بود شرکت کرد و در این مجله بود که اولین کار کلاسیک او تحت عنوان Les aventures de clopinard ماجراهای کلوپینارد یکسال بعد به چاپ رسید. در همین زمان به پاریس رفت و یکی از نقاشان مجله او کی o.k شد و در آنجا آثار متعددی را خلق نمود مثل:آریس بوک Arys Buck ۱۹۴۶-۴۷ که داستان در مورد یک گلی تسلیم ناپذیر است که احتمالاً جد آستریکس بوده است. از آثار دیگر او پرنس رولین Le prince Rollin و بلوی Belloy می باشد.

در همین زمان بود که کارهایش را با عنوان Al uderzo

منابع[ویرایش]