آلبرت اودرزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آلبرت اودرزو طراح کتب کمیک فرانسوی، متولد ۲۵ آوریل سال ۱۹۲۷، فردی ایتالیایی الاصل است که خانواده اش به فرانسه مهاجرت کرده بودند و او نیز در فرانسه متولد شد. نام کامل او آلبرتو آلئاندرو اودرزو است که بصورت مخفف آلبرت اودرزو نامیده می‌شود.او در حال حاضر ۸۲ سال دارد.

او نقاش سی و يک جلد از مجموعه ماجراهای آستريکس است و در عين حال نويسنده هفت جلد از آخرين ماجرا ها نيز می باشد. او در بيست و پنجم آوريل سال 1927 بدنيا آمد و فرزند يک ايتاليايی مهاجر به فرانسه بود. اولين آشنایيش با کتابهای کاميک از طريق داستانهای ميکی موس بود که در مجله پتيت پاريسين Petit Parisian به چاپ می رسيد. در سال 1940 که او فقط سيزده سال داشت در موسسه انتشاراتی پاريس( S.P.E) استخدام شد و در آنجا با اصول حرفه نقاشی و طراحی آشنا شد.

' طراحی آستریکس '[ویرایش]

او در سال ۱۹۵۵ شخصیت آستریکس را برای اولین بار نقاشی می‌کند. نقاشی آستریکس است که او را به معروفیت امروزی اش می رساند.

اولين طراحی هايش تقليد از سبک  aesop` fable که شامل بزغاله و بره و گرگی خيالی بود و در همان مجله  به چاپ رسيد.در همين موقع بود که با استاد نقاشی کارتونی آقای کالوو  Calvoآشنا شد و او اودرزو را تشويق کرد که حتما يک طراح و نقاش شود.

در طول سالهای جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش در مزرعه ای در بريتانی به کارهايی از قبيل نجاری و تعمير ويلون و جوشکاری اکسی استيلن پرداخت و در واقع کار نقاشی را کنار گذاشته بود اما رويای آن را در سر داشت. در سال 1945 در يک مسابقه طراحی و نقاشی که از طرف Editions du chene ترتيب داده شده بود شرکت کرد و در اين مجله بود که اولين کار کلاسيک او تحت عنوان Les aventures de clopinard ماجراهای کلوپينارد يکسال بعد به چاپ رسيد. در همين زمان به پاريس رفت و يکی از نقاشان مجله او کی o.k شد و در آنجا آثار متعددی را خلق نمود مثل:آريس بوک Arys Buck ۱۹۴۶-۴۷ كه داستان در مورد يک گلی تسليم ناپذير است که احتمالا جد آستريکس بوده است. از آثار ديگر او پرنس رولين Le prince Rollin و بلوی Belloy مي باشد.

در همين زمان بود که کارهايش را با عنوان Al uderzo

منابع[ویرایش]