آقای هم ساده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آقوی هم ساده)
همساده
Aghaiehamsade.jpg
اولین حضور کلاه قرمزی ۹۱
آخرین حضور کلاه قرمزی ۹۷
ساخته شده توسط مرضیه محبوب
ایفای نقش توسط محمد بحرانی (صداپیشه)
شیما بخشنده (عروسک‌گردان)
نوعانسان
جنسیتمرد
ویژگیاتفاقات تلخ را بازگو می‌کند و می‌خندد

آقوی هم ساده یا همساده نام شخصیتی عروسکی است در مجموعهٔ کلاه‌قرمزی که نماد یک همسایهٔ شیرازیِ خوش‌قلب ولی بداقبال است که به رویدادهای تلخ زندگیش می‌خندد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین حضور آقوی هم ساده در مجموعهٔ کلاه‌قرمزی ۹۱ و برای مدت کوتاهی بود. داستان ورودش به برنامه به این صورت بود که فامیل دور که با ماشینی لج بود که مدام جایی مقابل درِ خانهٔ آقای مجری پارک می‌کرد جیگر را در یک درد دل تشویق کرد که از زورش استفاده کند و آن ماشین را از آن‌جا بردارد. جیگر هم ماشین را برداشت از تمام طبقات آورد بالا و گذاشت توی هالِ خانه. کمی بعد مشخص شد که این ماشین، ماشین آقوی هم ساده بوده و در تمام این مدت او در ماشینش خوابیده بوده و منتظر بوده که کسی که ماشینش را پنچر کرده دستگیر کند.

پس از آن، هر چند وقت یک‌بار آقوی هم ساده که گویا در همسایگی شخصیت‌های اصلی زندگی می‌کند به آن‌ها سر می‌زند و بخش‌هایی از تجربیات و خاطراتش را برای آن‌ها تعریف می‌کند.

ویژگی‌های شخصیت[ویرایش]

آقوی هم ساده اهل شیراز است و لهجهٔ شیرازی دارد. او که از کودکی مدام بلاهای گوناگونی بر سرش آمده از این بلاها لذت می‌برد و با خوشحالی از آن‌ها یاد می‌کند به‌طوری‌که وقتی کسی به او محبت می‌کند یا اتفاق خوبی برایش می‌افتد ناراحت می‌شود و به قول خودش «خُرد می‌شود» اما وقتی که پس از این اتفاقات خوب اتفاقاتی بد برایش می‌افتد خیالش راحت می‌شود و احساس «داغونی» می‌کند و «لِهِ لِه» می‌شود و می‌خندد.

شغل این شخصیت مشخص نیست. در اولین صحنهٔ حضورش در برنامه او مسافرکش است و با خودروی شخصی‌اش کار می‌کند اما این‌طور که از خاطراتی که تعریف می‌کند پیداست مدام در حال تغییر شغل است به‌طوری‌که در همان اولین قسمتی که وارد ماجرا می‌شود قصد فروش ماشینش را دارد.

این شخصیت خیلی صحبت می‌کند[۱] و مدام خاطره تعریف می‌کند.

شکل‌گیری شخصیت[ویرایش]

شخصیت هم ساده یک هفته قبل از شروع ضبط به گروه عروسک‌ها اضافه شد و در جلسات تمرین پیش از ضبط کلاه‌قرمزی ۹۱ ایرج طهماسب، صدای محمد بحرانی را با همان لهجهٔ شیرازی برای این شخصیت پسندید. از همان روز اول ایرج طهماسب در توصیف این شخصیت به عوامل تولید گفت: هم ساده شخصیتی است که با بدبختی‌هایش می‌خندد. صداپیشهٔ این شخصیت هم با استفاده از این ایدهٔ اولیه و با مشاوره با ایرج طهماسب و با یک‌سری خاطره‌سازی و پرداخت به گذشته این شخصیت شکل گرفت.[۲] خاطرات «هم ساده» در لحظه توسط صداپیشهٔ این شخصیت، محمد بحرانی شکل گرفته‌اند. او پیش از ضبط به این که او چه بگوید فکر نمی‌کرد چون می‌خواست هنگام ضبط این خاطرات تازگی داشته باشند و برای خود وی هم خنده‌دار باشند تا موقع تعریف خاطره خنده‌هایش واقعی باشند.[۳]

عوامل[ویرایش]

پی‌نوشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]