آسمان‌نما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک آسمان‌نما در شهرِ مینسک در کشور بلاروس

آسمان‌نما یا اخترسرا تالاری است که یا برای ارائهٔ مباحث آموزشی دربارهٔ اخترشناسی و آسمانِ شب یا برای آموزشِ ناوبریِ فلکی استفاده می‌شود.[۱][۲][۳] همچنین در آن نمایی، از ستارگان و سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برای منظورهای آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود.

در زبان انگلیسی به آسمان‌نما پِلانِتاریوم (planetarium) می‌گویند که ریشه در واژه لاتین پِلانِتاریوس (planetarius) به معنای سیاره است دارد.

معمولاً آسمان‌نما دارای گنبدی است که بینندگان در زیر آن می‌نشینند و تصویری از آسمان را که با پروژکتور مخصوصی بر سقف گنبد می‌افتد نگاه می‌کنند. برخی از رصدخانه‌ها و موزه‌های علوم و کاوشکده‌ها دارای آسمان‌نما هم هستند. آسمان‌نما بر دو نوع است، آنالوگ و دیجیتال. در نوع دیجیتال که امروزه بسیار رایج شده‌است، تصاویری واقعی و رنگی از آسمان را می‌توان نمایش داد و یا حتی می‌توان فیلم‌های آموزشی را روی سقف کروی آسمان نما پخش کرد.

مشخصات[ویرایش]

دستگاه شبیه‌ساز گردش زمین و ماه به دور خورشید

افلاک نما ابزاری کمک آموزشی برای یادگیری ساده حرکات زمین و ماه و ارتباط آن با خورشید است که از مفاهیم اولیه نجوم در درس علوم و فیزیک است کاربرد دارد.

یکی از ویژگی‌های دستگاه این است که دانش آموز همراه با آموزش تئوری آموزگار به صورت عملی و کاملاً ملموس از طریق این ابزار درس را به صورت مفهومی یادمی‌گیرد.

کاربرد دستگاه:

  1. نمایش حرکت وضعی زمین (گردش زمین به دور خود و ایجاد شب و روز)
  2. نمایش حرکت انتقالی زمین (گردش زمین به دور خورشید و به وجود آمدن سال)
  3. گردش زمین به دور ماه همزمان با گردش زمین به دور خورشید
  4. نمایش کسوف (خورشید گرفتگی)
  5. نمایش خسوف (ماه گرفتگی)

۶ - نمایش زاویه ۲۳/۴۵ درجه محور زمین نسبت به مدار حرکتی زمین

۷ - مشاهده روزها و شب‌های طولانی در قطب‌های زمین

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. King, Henry C. "Geared to the Stars; the evolution of planetariums, orreries, and astronomical clocks" University of Toronto Press, 1978
  2. Directory of Planetariums, 2005, International Planetarium Society
  3. CATNYP -- Catalog of New York Planetariums, 1982

پیوند به بیرون[ویرایش]