آستین موتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آستین موتور
صنعت صنعت خودروسازی
جانشینان بی‌ام‌سی
بنا نهاده ۱۹۰۵
بنیانگذاران هربرت آستین، بارون آستین
از بین رفته ۱۹۵۲
دفتر مرکزی لانگبریج، انگلستان
مالک آستین موتور کمپانی (۱۹۰۵–۱۹۵۲)
بی‌ام‌سی (۱۹۵۲–۱۹۶۷)
بریتیش لیلاند (۱۹۶۷–۱۹۸۶)
گروه روور (۱۹۸۶–۱۹۸۸)
بریتیش ارواسپیس (۱۹۸۸–۱۹۹۴)
ب ام و (۱۹۹۴–۲۰۰۰)
گروه ام‌جی‌روور (۲۰۰۰–۲۰۰۵)
شرکت صنایع خودروسازی شانگهای (۲۰۰۵-تاکنون)
Austin Motors showroom, Long Acre, London, circa 1910
آستین ماکسی، مدل سال ۱۹۷۲

آستین موتور، (به انگلیسی: Austin Motor) شرکت خودروسازی انگلیسی بود، که در سال ۱۹۰۵ توسط هربرت آستین، بارون آستین راه‌اندازی شد. این شرکت در سال ۱۹۵۲ در پی ادغام با شرکت موریس موتورز، کمپانی بی‌ام‌سی را تشکیل دادند، که هر دو شرکت پس از ادغام نیز بصورت مستقل به فعالیت‌هایشان ادامه دادند.

شرکت آستین در طول دهه‌های گذشته چندین بار میان خودروسازهای مختلف دست بدست شد. از ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۶ متعلق به بریتیش لیلاند بود، در سال ۱۹۸۶ گروه روور آن را تصاحب نمود. در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ بعنوان زیرمجموعه‌ای از بریتیش ارواسپیس فعالیت می‌کرد،

در سال ۱۹۹۴ شرکت آلمانی ب ام و آستین را خریداری کرد و در سال ۲۰۰۰ آن را به گروه ام‌جی‌روور فروخت. در نهایت در سال ۲۰۰۵ در پی ورشکستگی این گروه، مالکیت به شرکت صنایع خودروسازی شانگهای رسید و در حال حاضر آستین موتور برندی از این شرکت چینی به‌شمار می‌آید.

از خودروهای تولید شده توسط شرکت آستین می‌توان به: آستین مونتگو، آستین مایسترو، آستین امبسدور، آستین الرگو، آستین کیمبرلی، آستین ۳ لیتر، آستین ای۴۰ فارینا، آستین ای۴۰ سامرست، آستین ای۳۰، آستین ای۴۰ اسپورت، آستین ای۴۰ دوون، آستین ۱۶ ایچ‌پی، آستین ۸، آستین ۱۰، آستین ۱۲/۶، آستین ۱۲/۴، آستین ۱۲ اچ‌پی، آستین مترو و آستین ۷ اشاره نمود.

منابع[ویرایش]