سید حسن میرکاظمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


سید حسن میرکاظمی مشهور به «حسن رعیت»[۱] از نیروهای موسوم به لباس شخصی، مدیر عامل کارخانه دنیای فلز، پارسیان فلز البرز، لوح فشرده پارس و یک تاجر ایرانی است.

نقش در برخورد با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸[ویرایش]

در روزهای اولیهٔ بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ تصاویری از سید حسن میرکاظمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن‌ها میرکاظمی مسلح به سلاح کمری جزو نیروی موتورسوار برخورد کننده با معترضان بود[۲] و توجه بسیاری را جلب کرد.[۳]

بزرگترین بدهکار بانک کشاورزی در کشور[ویرایش]

طبق نامه منتشر شده‌ای[۲] اداره کل حقوقی بانک کشاورزی به بازرسی شعبه چهارم دادسرای امور اقتصادی در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۷، میرکاظمی با بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان بزرگترین بدهکار بانک کشاورزی در کل کشور معرفی شد که بدهی خود را تسویه نکرده و بسیاری از اعتبارات را نیز بدون وثیقه و با ضمانت شخصی دریافت کرده‌است.[۴] این مکاتبات ابتدا در سال ۱۳۸۸ و دوباره در ۱۳۹۱ توسط سایت بازتاب امروز منتشر شد اما هیچگاه تکذیب نشد.

نزدیکی با بابک زنجانی[ویرایش]

تصاویری از بابک زنجانی در کنار سید حسن میرکاظمی در جت اختصاصی اش منتشر شده[۵] که زنجانی صحت عکس‌ها را تلویحاً تأیید کرده و اعلام نمود با سید حسن میرکاظمی که از «دوستان و تجار خوب» است در آن هواپیما همسفر بوده‌است.[۶] سایت بازتاب امروز در یادداشتی میرکاظمی را چهره اصلی حامی زنجانی در فعالیت‌های بزرگ اقتصادی او در ایران دانست.[۷]

بازداشت توسط قوه قضاییه[ویرایش]

غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر خبر بازداشت حسن میرکاظمی با ۲ قلاده ببر، گفت: «بارها گفته‌ایم قبل از اثبات مجرمیت اسم نیاورید، با آوردن مشخصات دچار معذوریت برای پاسخگویی می‌شوم لذا با رعایت محذوریت‌های قانونی اصل بازداشت این فرد را تأیید می‌کنم و عناوین اتهامی به خاطر اینکه در مرحله تحقیقات مقدماتی است، بعد از رسیدگی اعلام می‌شود.»[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

سید حسن میرکاظمی (رعیت) در فلیکر پروفایل رعیت در شبکه تجار کیش ملاقات حسن رعیت با بابک زنجانی در اوین؟

منابع[ویرایش]

  1. انعکاس شلیک یک گلوله در شبکه‌های اجتماعی، بی‌بی‌سی فارسی
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰ فوریه ۲۰۱۳.
  3. سودایی، علی (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹). «محمود کریمی؛ از هفت‌تیرکشی و دوستی با حسن رعیت تا قمار امام حسین با خسرو خان مست». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹.
  4. http://baztab.net/fa/news/16496
  5. «ارتباط مافیای احمدی‌نژاد با بابک زنجانی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۴ آوریل ۲۰۲۰.
  6. «توضیحات بابک زنجانی در مورد اتهام رانت و معاملات غیرقانونی نفتی و سید حسن میرکاظمی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰ فوریه ۲۰۱۳.
  7. «بازداشت باقری درمنی، یکی از شخصیتهای فیلم بابک زنجانی و سعید مرتضوی». سایت بازتاب امروز. دریافت‌شده در ۱۶ اسفند ۱۳۹۱.
  8. «حسن میرکاظمی بازداشت شد». مشرق نیوز. ۲۰۱۹-۰۸-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۱۳.