گلسار (رشت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلسار
نام گلسار
کشور  ایران
استان استان گیلان
شهرستان رشت
کاربری شهرک،
دورهٔ ساخت اثر ۱۳۵۱

محله گلسار در شمال غرب رشت واقع شده‌است. این محله شامل خیابان اصلی گلسار، بلوار سمیه، بلوار توحید(ناز)، بلوار گیلان، بلوار نماز و بلوار دیلمان و خیابان معین ( بلوار سنبل) می‌باشد. این مناطق از شالیزار بود از اواخر دهه ۴۰ مورد توجه بخش خصوصی برای عمران و آبادی قرار گرفت.آبادانی گلسار ابتدا با ساخت خانه های ویلایی در متراژ بالا آغاز شد و نخستین کلنگ شهر سازی توسط عون جزایری استاندار وقت در تیر ماه سال ۱۳۵۱ به زمین زده شد و در ایتدا شهرک رشت نو نام گرفت. مجری و مدیر عامل طرح اسدالله رشیدیان مدیر عامل بانک اعتبارات و تعاونی و توزیع بود. این شهرک که بزرگترین شهرک رشت می باشد بسرعت محل سکونت افراد از طبقات گوناگون شد.در سال ۱۳۵۱ بخاطر همجواری با محله بوسار رشت نام گلسار را برآن نهادند.[۱]گلسار منطقه مرفه نشین شهر رشت بوده و همچنان محبوبیت خاصی در میان ساکنان شهر رشت دارد. و این محبوبیت سبب شده تا انبوه سازان توجه خاصی به این شهرک داشته و ساخت و سازهای بیشماری در مدت کوتاه داشته باشند به طوری که جمعیت این شهرک عرض ۵ سال هشت برابر شود و تعداد بنگاه‌های معاملات ملکی روز به روز بیشتر و بیشتر شود. از جمله مجتمع‌های قدیمی این شهرک می‌توان به مجتمع کاکتوس، مجتمع کادوس و شهرک گلها و مجتمع معین واقع در خیابان معین ( بلوار سنبل) اشاره نمود.


بانک‌های خصوصی پاسارگاد، اقتصاد نوین، سامان، پارسیان، بانک قوامین، مهر، کارآفرین، سینا و بانک‌های دولتی ملت ( سه شعبه )، سپه، صادرات ( دو شعبه )، ملی، کشاورزی ،رفاه، مسکن، پست ،بانک تجارت و موسسه مالی اعتباری ثامن الامه در گلسار شعبه دارند.

هواپیمایی ملی ایران ( هماسازمان بازرسی کشور، سازمان حسابرسی کشور، سازمان فنی حرفه‌ای، اداره کل پست استان گیلان و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان، سازمان مسکن و شهرسازی استان، سازمان تامین اجتماعی و سازمان کار و امور اجتماعی و اداره کل مخابرات استان در گلسار وجود دارند.

رستوران‌های زیر در گلسار فعال هستند:

رستوران رازقی، رستوران گلسار، رستوران زعفران، پیزریا ( شعبات ۱ و ۲ )، رستوران ایتالیایی پرادیزو، پیتزا پیتزا، پیتزا امیر، پیتزا اسپایسی، رستوران ایتالیایی پستو، پیتزا چوبی، رستوران لوتکا، پیتزا بارسا، پیتزا بشقاب داغ، پیتزا بارکو، برگر زغالی، فست فود کیشکا، رستوران نمک، اژدر زاپاتا، فرا پیتزا،کافی شاپ‌های بابک، امیر شکلات، کافه آرتیست،دهکده، شاه توت، کافه ریرا، کافه پاییز، دیروز وامروز، پالپ و نیز آیس پک ایرانیان و آیس پک توت فرنگی و ... در گلسار فعال هستندو تعداد زیادی بوتیک، کیف و کفش و نمایندگی های مارکهای بنتون، زارا، آدیداس، دنیلی، مادر کر، پیر کاردین،اکو در حال فعالیت می باشند. همچنین در گلسار 3 فروشگاه زنجیره‌ای ( سناتور شعبات ۱ و ۲ _ ایرونی شعبه ۱ )در حال سرویس دهی به مشتریان خود هستند . همچنین گلسار دارای دو پارک ( گلپارک گلسار و بوستان توحید و اقع در بلوار ناز )است . که گلپارک گلسار به نام پارک 118 بین ساکنین قدیمیتر شهرک معروف میباشد گلسار دارای یک بیمارستان ۲۰۹ تختخوابی(بیمارستان گلسار)[۲] است که ساخت آن در سال ۱۳۷۴به پایان رسید[۳]، یک کلینیک تخصصی ( صابرین ) و پمپ بنزین می‌باشد. همچنین در گلسار نمایندگی‌های دلونگی وال جی نیز فعال می‌باشند. در ضمن باید اضافه نمود که مرکز خرید گلسار واقع در خیابان ۱۰۸ گلسار می‌باشد[۴] محل مناسبی برای خرید است. احداث بزرگترین تقاطع غیر همسطح شمال کشور در رشت ( میدان باستانی شعار - صابرین - گلسار )به عرض 26 متر و طول هزار و صد متر توسط شرکت فرآورده های بتونی شعاع شرق به انجام رسیده وعملیات برق رسانی و روشن سازی این پروژه نیز توسط شرکت خلخال نور(عباس نظری)با موفقیت به پایان رسید.از پروژه‌های مهم دیگر در دست اجرا در شهرک گلسار می‌توان به مرکز خرید ایرانیان، مرکز خرید زیتون و مرکز تجاری اداری پاسارگاد نام برد.خالی از لطف نیست که بدانید نانوایی بربری مهربان یکی از بهترین و قدیمی ترین بربری های رشت نیز در این شهرک (نبش بلوار دیلمان) واقع شده است. بلوار گیلان یکی از خیابان های اصلی شهرک گلسار است که شکل لوپ وار (حلقه مانند) آن بسیار مشابهت به پیست های اتومبیل رانی دارد. جوانان رشت (و بسیاری از مسافران جوان) از این خیابان به عنوان پیست اتومبیلرانی استفاده می نمایند. متاسفانه آمار تصادفادت جرحی و فوتی در این بلوار بسیار بالا بوده بوده است به گونه ای که شهرداری منطقه با احداث سرعتگیرهایی اقدام به ممانعت از چنین حوادثی نموده است.

همچنین مشاغل گلسار را می توان در بانک مشاغل برتر رشت جستجو کرد: بانک مشاغل رشت - ای رشت

منابع