سه‌پایه‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوه‌های سفید)
پرش به: ناوبری، جستجو

سه‌پایه‌ها نام سه‌گانه‌ای علمی تخیلی برای نوجوانان از ساموئل یود (جان کریستوفر) است که در سال ۱۹۶۷ به چاپ رسیده است. این کتاب در زیر سبک پسارستاخیزی داستان جامعه‌ای را روایت می‌کند که توسط ماشین‌هایی غول پیکر به نام سه پایه‌ها استثمار شده است و به شکلی شبیه به قرون وسطی اداره می‌شود.

سه پایه‌ها، برای کنترل مردم، مغز آن‌ها را در سن شانزده سالگی به کلاهک‌هایی مجهز می‌کنند که بر ساختار ذهن انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و اغلب آنان را شیفتهٔ خدمت و بردگی برای سه پایه‌ها می‌کند. در آغاز داستان ماهیت سه پایه‌ها مجهول است. عده‌ای آن‌ها را ماشین‌هایی هوشمند می دانند که علیه اربابان سابق خود قیام کرده‌اند. اما گروهی دیگر، اعتقاد دارند که سه پایه‌ها در اصل، وسایل حمل و نقل موجودات فضایی متجاوز هستند.

شخصیت‌های اصلی داستان، ویل، هنری و بینپل که هر سه نوجوانانی بدون کلاهک هستند به علت احساس شک و دوگانگی که در میان همسالانشان فراوان است، تصمیم می‌گیرند از کلاهک گذاری فرار کرده و راهی برای شناخت و مبارزه با سه پایه‌ها پیدا کنند.

کتاب ها[ویرایش]

کوه‌های سفید[ویرایش]

کوه‌های سفید (به انگلیسی The White Mountains) نام کتاب نخست از سه‌گانه سه‌پایه‌ها است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ (میلادی) منتشر شد.

ویل که در دهکده ای کوچک در انگلستان زندگی می کند. زندگی معمولی دارد و مانند هر نوجوان دیگری، منتظر است تا جشن کلاهک گذاری اش انجام شود. تا این که، دوستش جک نشانه هایی از بقایای یک تمدن باستانی را به او نشان می دهد که قبل از سه پایه ها وجود داشته است. جک اعتراف می کند که از کلاهک گذاری می ترسد. اما چند روز بعد، او نیز مانند همه ی نوجوانان دیگر کلاهک گذاری می شود.
پس از این ماجرا، جک سعی می کند از ویل دور بماند چون به علت وجود کلاهک، ویل را برای اعتقاداتش خطرناک می داند
مدتی بعد، یک فرد ناشناس ویل را از وجود یک پایگاه مبارزه با سه پایه ها با خیر می کند که در کوه های سفید قرار دارد. این اتفاقات باعث می شود، ویل به همراه پسر عمویش هنری، از دهکده، به سمت کوه های سفید فرار کند. آن ها در این راه، با پسر دیگری به نام بینپل مواجه می شوند که علاقه ی زیادی به استفاده از وسایل باستانیان نشان دارد.

شهر طلا و سرب[ویرایش]

این کتاب، بخش دوم سه‌گانهٔ سه‌پایه‌ها است و در سال ۱۹۶۷ به چاپ رسیده‌است.

اعضای مقاومت (ویل و فریتس) با برنده شدن در مسابقات ورزشی به عنوان برده به درون شهرهایی که سه‌پایه‌ها برای خود ساخته‌اند نفوذ می‌کنند و معلوم می‌شود درون آن غول‌های بزرگ آهنی موجوداتی سه‌پا و سه‌بازو سوار هستند که دو برابر انسان قد دارند. اربابان از هوایی که برای انسانها کشنده است تنفس می‌کنند (با توجه به توصیفات کتاب احتمالاً کلر یا فلوئور) و چون هوای زمین هم برای آنها سمی و سرد است درون گنبد بزرگی زندگی می‌کنند و سه‌پایه‌ها کاملاً عایق هوا هستند. با کمک فریتس، ویل که اربابش را کشته موفق به فرار می‌شود تا اطلاعات به دست آمده را به گروه مقاومت برساند.

برکهٔ آتش[ویرایش]

برکه آتش
The Pool of Fire
نویسنده جان کریستفر
محل نشر انگلیس
تاریخ نشر ۱۹۶۸
سبک علمی تخیلی
زبان انگلیسی
سری سه‌پایه‌ها
کتاب‌شناسی جان کریستفر
شهر طلا و سرب
وقتی سه پایه ها آمدند

برکه آتش (به انگلیسی: The Pool of Fire) جلد سوم مجموعه سه‌پایه‌ها اثر جان کریستوفر نویسنده انگلیسی است. در این داستان ویل و دوستانش تلاش میکنند بر تمامی سه پایه های جهان پیروز شوند. پس دوباره به شهر آنان میروند تا سرچشمه هوای سمی اربابان را نابود کنند.

وقتی سه پایه‌ها به زمین آمدند[ویرایش]

شخصیت ها[ویرایش]

ویل پارکر- هنری پارکر- ژان پل- فریتس-

انتشار[ویرایش]

کتاب پیش از انقلاب ایران ترجمه شده و توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده‌است. همچنین این کتاب توسط مهرداد تویسرکانی، انتشارات قدیانی مجدداً ترجمه شده‌است.

منابع[ویرایش]