کد رنگی الکترونیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کد رنگی الکترونیک مجموعه‌ای از رنگها هستند که برای تعین مقدار مقاومت الکتریکی ابزار الکترونیکی خصوصاً مقاومت و همینطور خازن و سلف بکار می‌رود. این کد رنگ ها برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ بدست انجمن سازندگان رادیو توسعه داده شد. استفاده از کد رنگی مزایای زیادی از جمله راحتی خوانده شدن و مقاومت در برابر فرسایش را دارد.

نحوهٔ بدست آوردن مقدار مقاومتها از روی کد رنگی[ویرایش]

نخستین نوار رنگی از سمت چپ به معنای یک عدد ویژه است . مثلاً رنگ قهوه‌ای یعنی (۱) یا رنگ آبی یعنی (۶) این شماره را نوشته و شماره‌ای که نوار رنگی بعدی به ما نشان می‌دهد را نیز جلوی عدد نخست می‌نویسیم( این نوار بیان کننده شماره‌ی رقم دوم مقاومت است ).

نوار رنگی سوم تعداد صفرهایی را که باید جلوی دو شماره‌ی قبلی گذاشته شود را مشخص می‌کند.

مثال : اگر نوارهای رنگی روی یک مقاومت از سمت چپ به ترتیب : نارنجی – قرمز –آبـــــی باشد. مقدار مقاومت چقدر است؟

ج: با توجه به جدول رنگهای یاد شده به ترتیب اعداد ۳ – ۲ و ۶ را نمایش می‌دهند پس:

مقدار مقاومت ۳۲۰۰۰۰۰۰ اهم می‌باشد.

تلرانس ( ضریب خطا): رنگ چهارم بیان کننده اندازه‌ی خطای یک مقاومت است . برای نمونه اگر این نوار به رنگ طلایی باشد اندازه‌ی خطای مقاومت ۵ درصد و اگر هیچ رنگی در نوار چهارم نباشد یعنی بی‌رنگ باشد خطای آن ۲۰ درصد و اگر نقره‌ای باشد مقدار خطای آن ۱۰ درصد خواهد بود. جدول زیر رنگها و رقم‌ها را نشان می‌دهد.

جدول رنگها و رقم‌ها[ویرایش]

درصد خطا رقم رنگ
---- ۰ سیاه
۱٪ ۱ قهوه ای
۲ قرمز
۳ نارنجی
۴ زرد
---- ۵ سبز
---- ۶ آبی
---- ۷ بنفش
---- ۸ خاکستری
---- ۹ سفید
۵٪ ---- طلایی
۱۰٪ ---- نقره ای
۲۰٪ --- بی رنگ

به خاطر سپردن کدها و رنگها[ویرایش]

۱- برای اینکه بتوان رنگها و رقم‌ها را سریع‌تر به خاطر سپرد می‌توان برای آن یک رمز گذاشت . بهتر است بیت زیر را از بر کنید. «ساقی قدحی قرار نه زیر سبو/آبی بفشان خانهٔ سنبل به نکو» در این سروده (س) ساقی حرف اول رنگ سیاه ، (ق) قدحی حرف اول قهوه‌ای، حرف اول قرار یعنی قرمز، حرف اول (نه) یعنی نارنجی، حرف اول (زیر) یعنی زرد، حرف اول ( آبی ) یعنی آبی، حرف اول ( بفشان ) یعنی بنفش، حرف اول ( خانه) یعنی خاکستری و حرف اول سنبل یعنی سفید.

۲- راه حل ساده دیگری نیز که به راستی مبنای این رنگها نیز بوده در دسترس است: رنگ‌های رنگین کمان را می نویسیم: بنفش نیلی آبی سبز زرد نارنجی قرمز نیلی را حذف می کنیم به جهت اینکه فرق رنگ نیلی با آبی کم است . سپس به ابتدای این طیف سفید و خاکستری و به انتهای آن نیز قهوه ای و سیاه را اضافه می کنیم و از ۹ تا صفر شماره گذاری می کنیم .

۳- با استفاده از بیت روبرو: سیه قهرمان قرمز ناتوان زند سبزوابی به خاک سفید شاعر:علی نوذری

۴- همچنین با حفظ کردن کلمه سققن زسابخس می توانید تمامی رنگها را در این دوکلمه جای داده و اعداد و شماره های آن را تا ابد به یاد داشته باشید . به طوری که س اول حرف سیاه به شماره ۰ و ق اول حرف قهوه ای عدد ۱ و به همین صورت تا حرف س اخر که اول کلمه سفید و به شماره ۹ می باشد .

پیوندها[ویرایش]